• Z życia grupy

        •  

           

           

          ROK PRZEDSZKOLNY 2022/2023

           

          MAJ

          Maj to przepiękny miesiąc. Wiosna się obudziła a z nią czas spędzony na dworze może z książką…Przez cały tydzień kształtowaliśmy wartość dotyczącą szanowania książek. Znamy rolę książki w życiu codziennym. Opowiadaliśmy o swoich ulubionych książkach. Wiemy, że książki mogą wyglądać bardzo różnie. Wiemy, gdzie można kupić książki oraz jak nazywa się miejsce, gdzie można wypożyczyć książki. Znamy zasady obchodzenia się z książkami i je stosujemy.

          Potrafimy globalnie odczytać wyraz książka. Wyszukiwaliśmy przedmioty, których nazwy zaczynają się wskazaną głoską, wyróżnialiśmy sylaby w wyrazach oraz dzieliliśmy wyraz na głoski (niektórzy tropili litery w wyrazach).

          Dokładaliśmy i odkładaliśmy przedmioty do 9, liczyliśmy w zakresie 9, porównywaliśmy liczebność zbiorów. Potrafimy zapłacić przy użyciu liczmanów za bilety w teatrze. Poznaliśmy liczbę 0. Wiemy, że zero znaczy nic. Wiemy, jak powstaje książka, znamy zawody: grafik, pisarz, ilustrator, drukarz.

          Przez kolejny tydzień kształtowaliśmy wartość dotyczącą szacunku do książek. Poznawaliśmy rolę książki w życiu codziennym. Opowiadaliśmy o swoich ulubionych bajkach, legendach. Znamy postacie z książek dla dzieci. Wiemy, co to jest morał i dlaczego jest on taki ważny.

          Poznaliśmy głoskę ł. Potrafimy globalnie odczytać wyraz łapa. Wyszukiwaliśmy przedmioty, których nazwy zaczynają się wskazaną głoską, wyróżnialiśmy sylaby w wyrazach oraz dzieliliśmy wyrazy na głoski (niektórzy tropili litery w wyrazach).

          Poznaliśmy liczbę 10. Dokładaliśmy i odkładaliśmy przedmioty do 10, liczyliśmy w zakresie 10, porównywaliśmy liczebność zbiorów.

          W trzecim tygodniu maja kształtowaliśmy wartość dotyczącą wyrażania miłości do członków swojej rodziny. Szczególną uwagę zwróciliśmy na relacje między dziećmi a rodzicami. Wiemy, że rodzice najmocniej kochają swoje dzieci, dlatego w dniu ich święta należą im się podarki. Sami zadbaliśmy o to, aby były one najpiękniejsze na świecie.

          Poznaliśmy głoskę h. Potrafimy globalnie odczytać wyraz hak. Wyszukiwaliśmy przedmioty, których nazwy zaczynają się wskazaną głoską, wyróżnialiśmy sylaby w wyrazach oraz dzieliliśmy wyrazy na głoski (niektórzy tropili litery w wyrazach).

          Dokładaliśmy i odkładaliśmy przedmioty do 10, liczyliśmy w zakresie 10, porównywaliśmy liczebność zbiorów. Bawiliśmy się w sklep, używaliśmy „zabawkowych” monet i banknotów.

          Sami robiliśmy prace plastyczno-techniczne – prezenty dla mamy i taty.

          W tym tygodniu odbyła się wycieczka do parku rozrywki w Julinku. Zabawa była wspaniała. Czekało na nas mnóstwo atrakcji harce na wielkim placu zabaw, karuzele, klocki lego, pyszne jedzonko. Do przedszkola wróciliśmy zmęczeni ale bardzo szczęśliwy. Był to wspaniały dzień.

          W ostatnim tygodniu maja nadal kształtowaliśmy wartość dotyczącą wyrażania miłości do członków swojej rodziny. Szczególna uwagę zwróciliśmy na relacje pomiędzy dziećmi a rodzicami. Wiemy, że każdy w rodzinie ma nie tylko prawa, lecz również obowiązki. Znamy swoją bliższą i dalszą rodzinę. Umiemy umieścić jej członków w drzewie genealogicznym.

          Potrafimy globalnie odczytać wyrazy: mama, tata, Kasia. Wyszukiwaliśmy przedmioty, których nazwy zaczynają się wskazaną głoską, wyróżnialiśmy sylaby w wyrazach oraz dzieliliśmy wyrazy na głoski (niektórzy tropili litery w wyrazach).

          Dokładaliśmy i odkładaliśmy przedmioty do 10, liczyliśmy w zakresie 10, porównywaliśmy liczebność zbiorów. Bawiliśmy się w sklep, używaliśmy „zabawkowych” monet i banknotów.

           

          KWIECIEŃ

           

          Miesiąc kwiecień to miesiąc, który rozpoczyna przygotowania do Świąt Wielkanocnych. W tym tygodniu rozmawialiśmy o radości z nadchodzących Świąt i spotkań w gronie rodziny. Poznaliśmy wielkanocne tradycje, dowiedzieliśmy się, że okres przedświąteczny to czas wielkich porządków. Poznaliśmy zwierzęta, które kojarzą się z Wielkanocą i zrobiliśmy wielkanocne dekoracje. Dowiedzieliśmy się, jak rozpoznać, czy jajko jest świeże.

          Szukaliśmy przedmiotów, których nazwy zaczynają się wskazaną głoską. Wyróżnialiśmy sylaby

          w podanych wyrazach i dzieliliśmy je na głoski, a chętne dzieci wyszukiwały w nich litery.

          Przez cały kolejny  tydzień rozmawialiśmy o radości z nadchodzących Świąt i spotkań w rodzinie. Poznaliśmy wielkanocne tradycje, w tym potrawy, znaczenie produktów w koszyczku wielkanocnym oraz tradycję śmigusa-dyngusa. Badaliśmy zawartość jajka – dowiedzieliśmy się, jak rozpoznać jajko ugotowane od surowego.

          Szukaliśmy przedmiotów, których nazwy zaczynają się wskazaną głoską. Wyróżnialiśmy sylaby w podanych wyrazach i dzieliliśmy je na głoski, a chętne dzieci szukały w nich liter.

          Układaliśmy rytmy dwu-, trzy- i czteroelementowe. Dokładaliśmy i odkładaliśmy przedmioty tak, aby było ich 8, liczyły w zakresie 8, porównywaliśmy liczebności zbiorów. Bawiliśmy się figurami geometrycznymi i podawaliśmy ich nazwy.

          W trzecim tygodniu kwietnia kształtowaliśmy wartość dotyczącą szeroko rozumianej kultury. Wiemy, co to znaczy być kulturalnym. Wiemy, jak należy zachować się w miejscach publicznych takich jak kino, teatr, muzeum. Wiemy, jak należy zachować się na koncercie zarówno muzyki rozrywkowej, jak i poważnej. W codziennych sytuacjach wykorzystujemy zwroty grzecznościowe.

          Poznaliśmy głoskę f. Potrafimy globalnie odczytać wyraz fotel. Wyszukiwaliśmy przedmioty, których nazwy zaczynają się głoską f, wyróżnialiśmy sylaby w wyrazach oraz dzieliliśmy wyrazy na głoski (niektórzy tropili litery w wyrazach).

          Dokładaliśmy i odkładaliśmy przedmioty do 8, liczyliśmy w zakresie 8, porównywaliśmy liczebność zbiorów. Potrafimy zapłacić za pomocą liczmanów za bilety w teatrze. Potrafimy odszukać swoje miejsce na widowni – znajdujemy rząd i fotel (odczytujemy informacje z biletu).

          Ostatni tydzień kwietnia  kształtowaliśmy wartość dotyczącą szeroko rozumianej kultury. Wiemy, co to znaczy być kulturalnym przy stole. Wiemy, jak należy zachować się w miejscach publicznych (sklep). Wiemy, że kultura to też nasze zachowania proekologiczne. W codziennych sytuacjach wykorzystujemy zwroty grzecznościowe. Poprzez różnego rodzaju zabawy pobudzające zmysły nauczyliśmy się określać, gdzie kupuje się określone produkty.

          Potrafimy globalnie odczytać wyrazy: sklep spożywczy, sklep odzieżowy, sklep obuwniczy. Wyszukiwaliśmy przedmioty, których nazwy zaczynają się wskazaną głoską, wyróżnialiśmy sylaby w wyrazach oraz dzieliliśmy wyrazy na głoski (niektórzy tropili litery w wyrazach).

          Poznaliśmy liczbę 9. Dokładaliśmy i odkładaliśmy przedmioty do 9, liczyliśmy w zakresie 9.

           

          MARZEC

           

          Marzec to miesiąc, w  którym dużo się dzieje w przyrodzie i dla nas również, dużo rozmawialiśmy w pierwszym tygodniu marca o zdobywaniu wiedzy. Poznaliśmy wybrane wynalazki i sposoby korzystania z nich. Dowiedzieliśmy się, że niektóre wynalazki powstały przez przypadek.

          W tym tygodniu  poznaliśmy głoskę w. Wyszukiwaliśmy przedmioty, których nazwy zaczynają się tą głoską. Wyróżnialiśmy sylaby we wskazanych wyrazach, dzieliliśmy je na głoski.

          Dokładaliśmy i odkładaliśmy przedmioty tak, aby było ich 7, liczyliśmy w zakresie 7, porównywaliśmy liczebności zbiorów.

           

          Kolejny tydzień marca rozmawialiśmy o wytrwałości w dążeniu do osiągnięcia celu. Dowiedzieliśmy się, dlaczego jest coraz cieplej, poznaliśmy oznaki nadchodzącej wiosny. Rozpoznawaliśmy pierwsze wiosenne kwiaty i podawaliśmy ich nazwy. Zwróciliśmy uwagę na ptaki, które wiosną wracają z ciepłych krajów, poznaliśmy ich nazwy.

          W tym tygodniu poznaliśmy głoskę c oraz liczbę 8.

          Dzieci poznaliśmy piosenkę „Przyszła wiosna do niedźwiedzia”, uczestniczyliśmy w zabawach

          z muzyką, utrwalały znajomość pojęć cicho – głośno.

           

          Trzeci tydzień marca dzieci same zdobywały wiedzę i umiejętności, bowiem pracowaliśmy nieco inaczej niż zwykle – metodą projektu. Przez cały tydzień rozmawialiśmy o wytrwałości w dążeniu do celu, w szczególności nawiązując do pracy rolnika. Szukaliśmy odpowiedzi m.in. na pytania: Kto to jest rolnik? Czym zajmuje się rolnik? Jak wygląda dzień rolnika? Jakie zwierzęta mieszkają na wsi? Jak wygląda uprawa warzyw i owoców? Jak wygląda praca rolnika obecnie, a jak wyglądała dawniej?

          W tym tygodniu poznaliśmy głoskę j. Szukaliśmy przedmiotów, których nazwy zaczynają się tą głoską.

          Uczestniczyliśmy również w obchodach „Dnia wody” organizowanego przez PGK Żyrardów. Wspaniale się bawiliśmy uczestniczą w różnych zabawach i dowiadując się przy tym jak duże znaczenie ma ona w życiu ludzi i zwierząt.

           

          W ostatnim tygodniu marca rozmawialiśmy o radości z nadchodzących Świąt i spotkań w gronie rodziny. Poznaliśmy wielkanocne tradycje, dowiedzieliśmy się, że okres przedświąteczny to czas wielkich porządków. Poznaliśmy zwierzęta, które kojarzą się z Wielkanocą i zrobiliśmy wielkanocne dekoracje. Dowiedzieliśmy się, jak rozpoznać, czy jajko jest świeże.

          Szukaliśmy przedmiotów, których nazwy zaczynają się wskazaną głoską. Wyróżnialiśmy sylaby w podanych wyrazach i dzieliliśmy je na głoski, a chętni wyszukiwali w nich litery.

           

           

           

          LUTY

          Miesiąc luty rozpoczęliśmy rozmowami o szacunku wobec sił przyrody i o tym, że życie w zgodzie z naturą jest korzystne dla człowieka. Dużo miejsca poświęciliśmy dwóm żywiołom: ziemi i wodzie. Poznaliśmy skarby Ziemi i ich wielką moc. Dowiedzieliśmy się, że bez wody nie byłoby życia. Badaliśmy stany skupienia wody, dzięki czemu dzieci potrafią je nazwać.

          Wyszukiwaliśmy przedmioty, których nazwy zaczynają się głoską wskazaną przez nauczyciela. Wyróżnialiśmy sylaby w podanych wyrazach i dzieliliśmy je na głoski, a chętne dzieci odszukiwały w nich litery. Dobierały przedmioty według kształtu i koloru. Liczyły w zakresie 6 i porównywały liczebności zbiorów.

          Kolejny tydzień kontynuowaliśmy rozmowy o szacunku wobec sił przyrody i o tym, że życie w zgodzie z naturą jest korzystne dla człowieka. Dużo miejsca poświęciliśmy dwóm żywiołom: powietrzu i ogniowi. Dzieci dowiedziały się, że bez powietrza, a w szczególności tlenu, nie byłoby życia, i że ogień jest bardzo groźny, ale też potrzebny i użyteczny. Poznaliśmy numer alarmowy: 112, którego należy użyć także wtedy, gdy zauważy się skutek działania żywiołu: pożar, powódź, trąbę powietrzną, osunięcie ziemi itp.

          Badaliśmy właściwości powietrza. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania: Czy powietrze widać? Czy powietrze ma zapach? Czy powietrze można złapać? Czy powietrza można dotknąć? Wyszukiwaliśmy przedmioty, których nazwy zaczynają się głoską wskazaną przez nauczyciela. Wyróżnialiśmy

          sylaby w podanych wyrazach i dzieliliśmy je na głoski, odszukiwaliśmy w nich litery.

          Dobieraliśmy przedmioty według kształtu i koloru. Liczyliśmy w zakresie sześciu i porównywaliśmy liczebności zbiorów. Klasyfikowaliśmy przedmioty według 2–3 cech

          W trzecim tygodniu lutego rozmawialiśmy o otwartości na podróże i odkrywanie nowych krain. Dowiedzieliśmy się, że można podróżować na wiele sposobów, wykorzystując różne środki transportu. Dowiedzieliśmy się także, kto wynalazł samolot, co składa się na ekwipunek podróżnika i jakie jest jego przeznaczenie.

          W tym tygodniu poznaliśmy głoskę r. Szukaliśmy przedmiotów, których nazwy zaczynają się tą głoską. Wyróżnialiśmy sylaby we wskazanych wyrazach, dzieliliśmy je na głoski.

          Poznaliśmy liczbę 7 – dodawaliśmy i odkładaliśmy przedmioty tak, żeby było ich 7, liczyliśmy

          w zakresie 7 oraz porównywaliśmy liczebności zbiorów. Ustawialiśmy przedmioty po kolei, używając podczas liczenia liczebników porządkowych.

          W ostatnim tygodniu lutego rozmawialiśmy o otwartości na podróże i odkrywaniu nowych krain. Dowiedzieliśmy się, że można podróżować w różne regiony świata. Poznaliśmy globus – dowiedzieliśmy się, że przedstawia on kulę ziemską. Rozmawialiśmy na temat mieszkańców ciepłych krajów i Dalekiej Północy – ich zwyczajach oraz zwierzętach zamieszkujących te regiony.

          W tym tygodniu poznaliśmy głoskę g. Szukaliśmy przedmiotów, których nazwy zaczynają się tą głoską. Wyróżnialiśmy sylaby w wybranych wyrazach, dzieliliśmy je na głoski.

          Wspólnie słuchaliśmy „Piosenki o podróżach” i wykorzystaliśmy ją do zabaw tanecznych i muzyczno-ruchowych.

           

           

          STYCZEŃ

          Za nami pierwszy tydzień nowego roku, w którym poznaliśmy noworoczne zwyczaje i nauczyliśmy się na pamięć fragmentów wiersza „Bajka o Starym i Nowym roku” L.J. Kerna.

          Podawaliśmy nazwy pór roku i odczytywaliśmy je globalnie. Ułożyliśmy karuzelę miesięcy, starliśmy się zapamiętać po kolei następujące po sobie nazwy miesięcy. Z dniami tygodnia było łatwiej – pomógł nam wiersz „Jak biedronka zgubiła kropki” W. Chotomskiej.

          Przez cały tydzień kształtowaliśmy wartość dotyczącą poczucia szacunku wobec ludzi starszych, uczyliśmy się właściwych zachowań w stosunku do nich.

          Upływający czas mierzymy za pomocą zegarów – poznaliśmy różne ich rodzaje.

          Potrafimy już globalnie odczytać wyraz zegar. Wyszukiwaliśmy przedmioty, których nazwy zaczynają się głoską z, wyróżnialiśmy sylaby w wyrazach oraz dzieliliśmy wyrazy na głoski (niektórzy tropili litery w wyrazach).

          Przez cały drugi tydzień kształtowaliśmy wartość dotyczącą poczucia szacunku wobec ludzi starszych, uczyliśmy się właściwych zachowań w stosunku do nich.

          Dzieci szukaliśmy odpowiedzi na pytania: Dlaczego babcia i dziadek są ważnymi osobami w życiu dziecka?; Kim są dla was babcia i dziadek?; Gdzie jest ich miejsce w drzewie genealogicznym?; Skąd wiemy, że dziadkowie też byli małymi dziećmi?; W co można bawić się z babcią i dziadkiem?; Co robicie najczęściej, będąc z babcią lub dziadkiem?; Jaka jest wasza ulubiona zabawa, w którą się bawicie z babcią lub dziadkiem?; Dlaczego szacunek dla osób starszych, w tym dla babci i dziadka, jest taki ważny?

          W tym tygodniu poznaliśmy nową głoskę – b. Potrafimy globalnie odczytać wyraz but. Wyszukiwaliśmy przedmioty, których nazwy zaczynają się głoską b, wyróżnialiśmy sylaby w wyrazach oraz dzieliliśmy wyraz na głoski (niektórzy tropili litery w wyrazach).

          Dobieraliśmy przedmioty według kształtu, koloru, wielkości, liczyliśmy w zakresie 5, porównywaliśmy liczebność zbiorów. Sami robiliśmy prezenty dla naszych babć i dziadków.

          Nasza grupa odbyła również wycieczkę do łodzi do Experymentarium. Zgłębiliśmy tajniki  żywiołów

           i robiliśmy różne eksperymenty. Radości przy tym było co niemiara

          Trzeci tydzień miesiąca stycznia  kształtowaliśmy wartość dotyczącą sprawności fizycznej.

          Wiemy, że jest ona niezbędna dla zachowania zdrowia każdego człowieka. Sprawność fizyczna przyczynia się również do naszego dobrego samopoczucia.

          Wiemy, gdzie można bezpiecznie bawić się na śniegu i lodzie. Badaliśmy śnieg i potrafimy już określić, czy można z niego ulepić bałwana, czy jednak jest zbyt sypki.

          Poznaliśmy nową głoskę – n. Potrafimy globalnie odczytać wyraz nos. Wyszukiwaliśmy przedmioty, których nazwy zaczynają się głoską n, wyróżnialiśmy sylaby w wyrazach oraz dzieliliśmy wyraz na głoski (niektórzy tropili litery w wyrazach).

          Dobieraliśmy przedmioty według kształtu, liczyliśmy w zakresie 5, porównywaliśmy liczebność zbiorów. Sami robiliśmy prace plastyczno-techniczne o tematyce zimowej.

          Ostatni tydzień, w którym w kręgu naszych zainteresowań była sprawność fizyczna. Naszą uwagę i działania edukacyjne skierowaliśmy na poznawanie zasad racjonalnego żywienia i prowadzenia zdrowego stylu życia.

          Poznaliśmy nieco historię igrzysk olimpijskich oraz gatunki dyscyplin sportowych charakterystycznych dla aktualnej pory roku – zimy. Przypomnieliśmy sobie, jak należy dbać o swoje zdrowie zimą. Pamiętaliśmy o ciepłych strojach oraz ubraniach dla ludzi aktywnych. Dużo czasu poświęciliśmy piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, przedstawiliśmy ją między innymi w pracy plastyczno-technicznej. Rozpoznawaliśmy, co jest zdrowe, a co niekorzystnie wpływa na nasze organizmy.

          Rozpoznawaliśmy głoskę s poprzez ćwiczenia słuchowe, utrwalaliśmy liczby od 1 do 5; poznaliśmy liczbę 6, przeliczaliśmy, klasyfikowaliśmy przedmioty.

          W przyszłym tygodniu zajmiemy się wartością jaką jest szacunek do przyrody. Poznamy jej siły.

          Wycieczka, którą odbyliśmy do Experymentarium bardzo nam się przyda.

           

          GRUDZIEŃ

          Pierwszy tydzień grudnia był mocno energetyczny, ponieważ niemal każdego dnia pojawiało się słowo energia. Zmieniające się warunki pogodowe spowodowały, że troszczyliśmy się o to, by wszystkim było ciepło, miło i przyjemnie podczas długich, chłodnych wieczorów.

          Przypominaliśmy sobie o ciepłych ubraniach, poznawaliśmy materiały, z jakich są wykonane i określaliśmy ich cechy. Dowiedzieliśmy się, skąd i w jaki sposób bierze się w naszych domach prąd. Poznawaliśmy odnawialne źródła energii.

          Rozwiązywaliśmy zagadki o urządzeniach elektrycznych. Przypominaliśmy, jak nasze prababcie dawały sobie radę z praniem bez użycia prądu. Poznaliśmy symbole umieszczane na metkach ubrań i ustalaliśmy ich znaczenie. Sprawdzaliśmy, czy nasze powietrze jest zanieczyszczone i jaki wpływ na kondycję planety ma globalne ocieplenie, a także jakie znaczenie dla powietrza ma proces spalania różnych substancji, w tym węgla.

          Śpiewaliśmy piosenkę „Fabryka Świętego Mikołaja”, akcentowaliśmy metrum poprzez liczenie muzyki „na raz”. Wykonywaliśmy prace plastyczne, które można podziwiać na wystawie, poznaliśmy technikę malowania lodem. Wybraliśmy się do Krainy Świętego Mikołaja, gdzie wspaniale spędziliśmy czas w towarzystwie Mikołaja.

          W przyszłym tygodniu rozpoczniemy przygotowania świąteczne.

          Tydzień, który właśnie minął, poświęciliśmy tematyce przygotowań świątecznych, nie tylko w zakresie porządków domowych, lecz także jako okazji do budowania współpracy między członkami rodziny czy grupy przedszkolnej.

          Zaczęliśmy, jak nakazuje tradycja świąteczna, od pierwszej gwiazdki – mówiliśmy o własnych marzeniach, potrzebach. Nie zapomnieliśmy o zwyczaju składania sobie życzeń – przygotowaliśmy świąteczne kartki pocztowe. Nie omieszkaliśmy wspomnieć, że dzisiaj coraz częściej przekazujemy je drogą elektroniczną poprzez portale społecznościowe czy e-maile.

          Następnie zajęliśmy się przygotowaniami prezentów. Słuchaliśmy siebie uważnie. Upiekliśmy pierniki i samodzielnie je udekorowaliśmy. Wybraliśmy się do Radia Fama, w którym przeprowadzono z nami wywiad o tematyce świąt Bożego Narodzenia. Można było nas usłyszeć w audycji.

          Kolejnym zadaniem, którego realizacja wymagała od nas umiejętności współpracy, było przygotowanie świątecznej dekoracji w tym celu odbyliśmy wycieczkę do Muzeum Mazowsza Zachodniego na warsztaty. Nasze piękne dekoracje ozdabiają naszą tablicę na hollu przedszkola. Poznawaliśmy także zwyczaje i tradycje świąteczne w naszym kraju.

          Nauczyliśmy się, że trudno byłoby stworzyć świąteczną atmosferę bez pięknych polskich kolęd i pastorałek oraz zwyczaju rodzinnego kolędowania.

          Potrafimy już odczytać globalnie wyraz prezenty. Rozpoznawaliśmy różne głoski poprzez ćwiczenia słuchowe. Utrwalaliśmy liczby od 1 do 5, mierzyliśmy długości różnymi miarkami.

          Śpiewaliśmy piosenkę „Fabryka Świętego Mikołaja”, akcentowaliśmy metrum poprzez liczenie muzyki „na raz”.

          W przyszłym tygodniu będziemy kontynuować tematykę świąteczną, poznawać inne tradycje i zwyczaje.

          Za nami drugi świąteczny tydzień. Nasze zainteresowania i działania edukacyjne skierowaliśmy na sztukę, szczególnie tę związaną z teatrem i muzyką.

          W dalszym ciągu wartością, na której się skupialiśmy, była współpraca. Słuchaliśmy opowiadania, bawiliśmy w teatr, tworzyliśmy fabułę na podstawie naszych przeżyć i doświadczeń, mogliśmy się dzięki temu lepiej poznać.

          Zajęliśmy się przygotowaniami kostiumów, organizowaliśmy widownię, mierzyliśmy rzędy krzeseł na widowni różnymi miarami, wyznaczaliśmy miejsca poprzez wykonanie biletów.

          Poznaliśmy też gwiazdy – nie tylko te błyszczące na niebie, lecz także te z czerwonego dywanu.

          Nauczyliśmy się, że nie ma teatru bez muzyki, która pomaga budować atmosferę i wpływa na przeżycia publiczności, odbiorców sztuki. Słuchaliśmy jednej z najpiękniejszych pastorałek – „Pastuszek bosy”

          W przyszłym tygodniu bliska nam będzie tematyka związana z czasem i jego upływem, kalendarzem, zegarem itp., ponieważ będziemy witać Nowy Rok! Do siego roku!

           

          LISTOPAD

           

          W miesiącu listopadzie tak jak i  w ostatnim tygodniu października kontynuowaliśmy rozmowy na temat pracowitości. Skoncentrowaliśmy na przygotowaniach człowieka do zimy – sposobach przetwarzania i przechowywania owoców, warzyw, grzybów i innych darów jesieni. Wspólnie obserwowaliśmy przyrodę w parku i w ogrodzie przedszkolnym.

          Poznaliśmy głoskę i. Wyszukiwaliśmy głoski w wyrazach o nazwach przedmiotów. Czytaliśmy globalnie wyraz igła. Przeliczaliśmy elementy w zbiorach, dodawaliśmy je i odejmowaliśmy. Poznaliśmy liczbę 2.

          W drugim tygodniu listopada dużo rozmawialiśmy o miłości do ojczyzny w kontekście lokalnym – naszej miejscowości i regionu. Omawialiśmy sposoby budowania domów, porównywaliśmy domy wiejskie i miejskie dawniej i dziś; przypominaliśmy sobie adresy oraz zasady podawania ich obcym osobom. Rozmawialiśmy na temat lokalnych urzędów oraz miejsc użyteczności publicznej, zadaniami ludzi, którzy w nich pracują.

          Wspólnie obserwowaliśmy przyrodę w okolicy, w tym w ogrodzie przedszkolnym.

          Poznaliśmy głoskę d. Wyszukiwaliśmy ją w podanych wyrazach. Czytaliśmy  globalnie wyraz dom. Przeliczaliśmy elementy, dodawaliśmy je i odejmowaliśmy.

          Bawiliśmy się przy melodii walczyka, poleczki i krakowiaka, nauczyliśmy się śląskich zabaw i tańców: „Miotlarz” i „Koziorajka”.

          W kolejnym tygodniu listopada  kontynuowaliśmy rozmowy o miłości do ojczyny. Poznaliśmy historię powstania państwa oraz jego pierwszego władcę – Mieszka I. Wysłuchaliśmy legendy o białym orle. Przypominaliśmy sobie jak wyglądają symbole narodowe, godło, Hymn, flaga; jak należy się zachować podczas słuchania Hymnu narodowego.

          Przyglądaliśmy się Warszawie, jej zabytkom, wymienialiśmy miejsca, które znamy, w których dzieci były; poznaliśmy stara i nowoczesną Warszawę z drapaczami chmur, z metrem itd.

          Interesowaliśmy się sławnymi Polakami; obejrzeliśmy obraz Jana Matejki, improwizowaliśmy ruchem do mazurka Fryderyka Chopina. Odwiedziliśmy Muzeum Mazowsza Zachodniego w naszym mieście. Braliśmy udział w warsztatach dotyczących historii Odzyskania przez Polskę odległości, wykonaliśmy pracę plastyczno- techniczną – flaga.

          Czytaliśmy globalnie wyrazy: godło, flaga, Polska; przeliczaliśmy, dodawaliśmy i odejmowaliśmy, graliśmy w gry dydaktyczne.

          Ten tydzień  ubiegł nam wokół naszych zainteresowań czyli hobby. Omawialiśmy czynności, których wykonywanie sprawia radość, daje odprężenie i zapewnia relaks, a także dzięki którym dowiadujemy się więcej o otaczającym nas świecie, zdobywamy nowe umiejętności.

          Poznaliśmy kolejną wartość – pomysłowość. W ciągu całego tygodnia szukaliśmy ciekawych pomysłów i rozwiązań w różnych dziedzinach: kultury, sztuki, sportu itp. Udaliśmy się na wycieczkę do Płocka, gdzie obcowaliśmy ze sztuką oglądając przedstawienie  „ Kopciuszek”, oraz Bibliotekę Pedagogiczną z okazji bardzo ważnego święta naszego przyjaciela  pluszowego misia. Tam odbyły się warsztaty, w których dowiedzieliśmy się historii powstania najukochańszej maskotki, czytaliśmy opowiadania i obejrzeliśmy film.

          Przypominaliśmy sobie zasady właściwego zachowania się w kinie i teatrze.

          W przyszłym tygodniu będziemy kontynuować tę samą tematykę, chcemy jeszcze dokładniej poznać nasze zainteresowania i talenty.

          Poznaliśmy zainteresowania kolekcjonerskie znanego pisarza Juliana Tuwima. Dowiedzieliśmy się dużo o pszczołach, o wietrze i jego wykorzystaniu w różnych dziedzinach życia człowieka, sprawdzaliśmy, jak wygląda i czy pachnie powietrze.

          Czytaliśmy globalnie wyraz ul, szukaliśmy głoski u w wyrazach. Klasyfikowaliśmy obiekty, tworzyliśmy kolekcje, przeliczaliśmy przedmioty, ustawialiśmy je po kolei i numerowaliśmy.

          Śpiewaliśmy piosenkę „A ja patrzę, a ja słucham”, bawiliśmy się w echo rytmiczne, przypominaliśmy budowę piosenki: zwrotki i refren. Wykonaliśmy prace plastyczne, wykorzystując różne techniki plastyczne. Graliśmy w gry stolikowe i planszowe.

          Zorganizowaliśmy również prezentację talentów przedszkolaków z naszej grupy.

           

           

          Październik

           

          Miesiąc październik to miesiąc, w którym wiele się u nas działo, w naszej grupie zawitała jesień.

          W pierwszym tygodniu podziwialiśmy piękno przyrody. Ustaliliśmy, że każdy z nas może inaczej odbierać piękno, a to, co podoba się jednej sobie, niekoniecznie musi podobać się innej. Poznawaliśmy elementy ekosystemów lasu i parku. Uwagę skierowaliśmy na gatunki drzew – rozpoznawaliśmy ich liście i owoce, podziwialiśmy jesienne barwy. Dowiedzieliśmy się , dlaczego liście zmieniają kolor i co to jest chlorofil.

          Poznaliśmy głoskę m. Podczas zabaw wyszukiwaliśmy głoskę w podanych słowach. Poznaliśmy także liczbę 1. Przeliczaliśmy elementy w zbiorach i odnajdywaliśmy zbiory 1-elementowe.

          Śpiewaliśmy piosenkę „Malowała jesień”.

          Odwiedziliśmy bibliotekę fabryczną, w której dowiedzieliśmy się bardzo dużo ciekawych rzeczy o książkach i pracy w bibliotece.

          W kolejnym tygodniu kontynuowaliśmy rozmowy o pięknie przyrody. Poznaliśmy kolejne elementy elementów lasu i parku – tym razem uwagę skierowaliśmy na zwierzęta. Poznawaliśmy ich gatunki, cechy charakterystyczne, warunki życia, rodzaje pokarmu oraz sposoby, w jakie zwierzęta przygotowują się do zimy i dlaczego niektórym zwierzętom zimą zmienia się kolor i gęstość sierści. Rozmawialiśmy o gatunkach ptaków, które odlatują z Polski na zimę.

          Poznaliśmy głoskę l, wyszukiwaliśmy ją w podanych wyrazach. Przeliczaliśmy elementy w zbiorach

           i odnajdywaliśmy zbiory 1- i 2-elementowe. Śpiewaliśmy piosenkę „Malowała jesień”, uczestniczyliśmy w zabawach muzyczno-ruchowych do piosenki, graliśmy na wybranych instrumentach muzycznych.

          W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o pracowitości, w tym pracowitości zwierząt, np. mrówek. Poznawaliśmy cechy różnych owoców – ich smak, zapach, kolor, zastosowanie. Dowiedzieliśmy się też, jak są zbudowane niektóre owoce i grzyby. Obserwowaliśmy przyrodę w parku i w ogrodzie przedszkolnym, zbieraliśmy liście, szyszki, patyki i układaliśmy z nich jesienne obrazki. Poznaliśmy głoskę t. wyszukiwaliśmy ją w podanych wyrazach i nazwach przedmiotów. Czytaliśmy globalnie wyraz tata. Przeliczaliśmy  elementy w zbiorach i odnajdywaliśmy zbiory 1-, 2-elementowe i większe.

          kontynuowaliśmy rozmowy na temat pracowitości. Skoncentrowaliśmy na przygotowaniach człowieka do zimy – sposobach przetwarzania i przechowywania owoców, warzyw, grzybów i innych darów jesieni. Szukaliśmy w najbliższym otoczeniu postaci oraz bohaterów opowiadań charakteryzujących się pracowitością.

          Wspólnie obserwowaliśmy przyrodę w parku i w ogrodzie przedszkolnym. Zbieraliśmy materiał przyrodniczy – patyki, liście, szyszki – i układaliśmy z niego jesienne obrazki. Poznaliśmy głoskę i. Wyszukiwaliśmy głoski w wyrazach o nazwach przedmiotów. Czytaliśmy globalnie wyraz igła. Przeliczaliśmy elementy w zbiorach, dodawaliśmy je i odejmowaliśmy. Poznaliśmy liczbę 2.

           

           

          WRZESIEŃ

          Miesiąc wrzesień dla nas przedszkolaków jest miesiącem pełnym wrażeń. Po raz pierwszy po tak długiej przerwie spotkaliśmy się z naszymi kolegami i Paniami  było dużo wzruszeń, uścisków i wspomnień z wakacji.

          W tym miesiącu bardzo dużo się działo w naszej grupie. Mieliśmy  aż dwie wycieczki autokarowe. Pierwsza do gospodarstwa agroturystycznego

          w miejscowości Baranów Drybus. „Wesoła Zagroda” to  bardzo niezwykłe miejsce. Poznaliśmy papużki – Kubę i Kaczkę. Podziwialiśmy małpki, które na swoich ramionach nosiły „maleństwa”. Wyglądało to niezwykle uroczo.

          Pan Marcin opowiedział nam mnóstwo ciekawostek o zwierzętach. Na farmie nie mogło zabraknąć takich zwierząt jak: kozy, perliczki, bażanty, króliczki i krowy. Całkiem nowym doświadczeniem było dojenie sztucznej krowy. Marchewkami karmiliśmy kozy, a one z wdzięczności „dawały nam buziaki”.

          Zwieńczeniem wycieczki była zabawa na placu zabaw i dyskoteka. My, pięciolatki, dobrze wiemy, że ruch na świeżym powietrzu to ważna sprawa. Czas bardzo szybko minął. Świetnie się tu czuliśmy pośród zwierząt na łonie natury.

          Kolejną wycieczką na którą pojechaliśmy to Rodzinny Park Rozrywki „Sady Klemensa”

          To miejsce, gdzie można  podziwiać różne oblicza natury: drzewa owocowe, lasek brzozowy i las iglasty pachnący świerkami. Leśny Tor Przeszkód był dla nas doskonałym miejscem na sprawdzanie swoich umiejętności fizycznych, kondycji oraz koordynacji. Odwiedziliśmy również Strachowisko, w którym siały grozę oraz postrach liczne strachy na wróble o różnych obliczach.

          Naszą ulubioną atrakcją był Pociąg do przyrody, który pozwolił zwiedzić Sady Klemensa i poznać świat przyrody z nowej, bajecznej perspektywy. Po zabawie mogliśmy się zrelaksować w Tężnii solankowo – jodowej.

          Sady Klemensa  to miejsce w którym można pobyć ze sobą, porozmawiać, pobawić się i odpocząć. Jak sami o sobie piszą: to miejsce, gdzie nie ma słowa "zaraz", bo jest właśnie ta uważność, ten spokój i czas, aby naprawdę być "razem tu i teraz". Aż żal było odjeżdżać.

          Naszych wrażeń nie było końca bo… 20 września nasza wychowawczyni zorganizowała dla nas „Dzień Przedszkolaka” były tańce, dużo muzyki, zabawy, konkursy i mnóstwo śmiechu. Zwieńczeniem tego wspaniałego dnia były upominki, które wręczyła nam Pani Kasia.

          Kończąc miesiąc wrzesień nasza grupa w ramach współpracy ze Strażą Pożarną w Żyrardowie odwiedziła ich jednostkę. Dzięki życzliwości Panów Strażaków mogliśmy z bliska obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy.

          W trakcie rozmowy ze strażakami dowiedzieliśmy się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumieliśmy, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np.

          w czasie wypadku drogowego. Mieliśmy możliwość obserwacji zjazdu strażaków do akcji po metalowej rurze. Przekonaliśmy się jak cenna jest każda minuta, sprawność i szybkie działanie. Z dużym zainteresowaniem obejrzeliśmy strój strażaka do gaszenia pożaru a Pani Basia nawet go założyła. Jest bardzo ciężki. Strażacy przypomnieli w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną , a my utrwaliliśmy numer alarmowy – 998.

           Z wycieczki wróciliśmy pełni niezapomnianych wrażeń i na pewno jeszcze wrócimy

          Ciekawe co przygotowała nasza Pani w następnym miesiącu….?

           


          List do Mikołaja

          Dzisiejszego dnia nasza grupa z wielkim zaangażowaniem podjęła się niezwykłego zadania. Napisania listu do św. Mikołaja bo przecież każdy z nas marzenia…

          Dzieci z wielkim zaangażowaniem zabrały się do pracy, dokładnie zakleiły kopertę z listem a następnie z rodzicami zanieśli na pocztę aby Mikołaj jak najszybciej dostał te niezwykłe listy

           

          Ubieramy choinkę

          Dzisiejszego dnia nasza grupa rozpoczęła przygotowania do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia oraz odwiedzin św. Mikołaja w naszej grupie. Efekty naszej pracy  w galerii grupy

           

          Wycieczka do Kołacinka

           3 grudnia 2021 r. nasza grupa uczestniczyła w wycieczce do Krainy Świętego Mikołaja w Kołacinku. Celem wycieczki było kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia w naszej polskiej kulturze oraz przybliżenie dzieciom wiedzy na temat bajek, baśni, legend i opowiadań związanych z tematyką bożonarodzeniową, bajkową i zimową.

          W trakcie spaceru po ,,Bajkowej ścieżce” dzieci poznały postaci znane z książek, filmów i bajek: Królową Śniegu, Calineczkę, Czerwonego Kapturka, Babę Jagę, Jasia i Małgosię, Rybaka. Odwiedziły również domy Świętego Mikołaja oraz Dziadka Mroza.

          Dzieci podziwiały również piękną szopkę bożonarodzeniową, wokół której roztaczał się dźwięk kolęd.

          Po przejściu „Bajkowej ścieżki” uczestnicy wycieczki udali się na spotkanie z Mikołajem, który z wielką radością powitał ich w „Sali Tronowej”.

          Na zakończenie, na placu zabaw umieszczonym w ogrzewanej hali, dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych. Był to dzień niezapomnianych wrażeń.

           

          Andrzejki

          28 listopada w naszej grupie zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.

          Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło  ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość itp.  Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu

           w doskonałych humorach.

           

          Pasowanie na przedszkolaka

          26 listopada 2021 roku odbyła się uroczystość  „Pasowania na Przedszkolaka”. Bohaterami były dzieci z grupy 4-latki(1). W uroczystości wzięli udział zaproszeni rodzice oraz Pani dyrektor Zofia Kwiatkowska i Pani  wicedyrektor Mirosława Michalak.

          Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem gości przez dzieci  oraz wychowawcę grupy.Następnie dzieci zaprezentowały program artystyczny, który wzbudził zachwyt gości. Występując przed tak wielką publicznością dzieci wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również wielką odwagą. Przedszkolaki pięknie recytowały wiersze, śpiewały  i tańczyły. Punktem kulminacyjnym było pasowanie, poprzez symboliczne położenie kredki przez panią dyrektor na ramieniu każdego dziecka. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały dyplomy oraz upominki. Po zakończeniu części oficjalnej dzieci pozowały z rodzicami i nauczycielami do pamiątkowego zdjęcia.

           

          Dzień misia

          25 listopada, jak co roku, przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.

          Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym pluszowym przyjacielem. Przybyły głównie misie, ale pojawiło się też kilka innych pluszaków. Każdy był piękny

           i wyjątkowy.

          Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia każdego z przyniesionych pluszaków. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy z misiami. Poznały historię święta oraz poszerzyły swoją wiedzę o niedźwiedziach.

          Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, wspólne śpiewanie piosenek, misiowe tańce, czytanie bajek o misiach, kolorowanki z misiami itd. Dzień ten pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy.

          Pamiętajmy, że miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka.

          Ziemniak.

           

          Owocowe szaszłyki

          Celem dzisiejszych zajęć było zdrowe odżywianie oraz jaką moc mają na nasze zdrowie owoce. Dzieci wykonały owocowe szaszłyki z jabłuszek winogron, śliwek i gruszek a następnie ze smakiem je zjadły.

           

          W sadzie

          Dzisiejszego dnia celem zajęć naszej grupy było poznanie środowiska przyrodniczego, jakim jest sad, poznanie gatunków drzew owocowych rosnących w sadzie. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek na temat  różnych odmian jabłoni takich jak Golden, Eliza, Champion i Ligol. Dzieci poznały też inne gatunki drzew takie jak śliwa, czereśnia, wiśnia i grusza. Na zakończenie zajęć wykonały prace plastyczne drzew owocowych, które później ułożyły we wspólny sad

           

          Dary Natury

          29 października nasza grupa udała się do wsi  Zaręby na wycieczkę pt "Natura wzywa" . Na początku wizyty zostaliśmy poczęstowani pyyyszną szarlotką z gorącą herbatką, następnie udaliśmy się na edukacyjną wycieczkę po lesie urozmaiconą zabawami , konkursami i zadaniami do wykonania, po wycieczce dzieci mogły skorzystać z dobrze wyposażonego placu zabaw , najlepsza zabawa była na tyrolce :) po zabawie dzieci własnoręcznie przygotowały przetwory na zimę - pyszny i zdrowy dżem jabłkowy . Podczas pobytu dzieci mogły nakarmić króliki , kury i konie oraz poznały rodzaje zbóż i ich przeznaczenie . Z wycieczki dzieci wróciły zmęczone , umorusane i szczęśliwe

          07.10.2021r.

          Dzisiaj przyszedł do nas jeż

          Dzisiejszego dnia rozmawialiśmy o zwyczajach jeży ich przygotowaniach do zimy, pożywieniu oraz do czego służą im kolce. Wykonaliśmy prace plastyczne jeże wykorzystując nożyczki i kolorowy papier. Nasze dzieła można podziwiać na naszej tablicy w hollu przedszkola.

           

          04.10.2021r.

          Jesienny spacer

          Dzisiejszego dnia nasza grupa udała się na jesienny spacer w pobliżu przedszkola. Obserwowaliśmy jak zmieniła się pora roku z letniej na jesienną. Pani Jesień pomalowała przyrodę przeróżnymi kolorami czerwonymi, żółtymi, pomarańczowymi, brązowymi a słońce przedzierające się przez konary drzew dodawało niezwykłego klimatu naszemu spacerowi.

           

           01.10. 2021r.

           Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego w Łubnie

          Dzisiejszego dnia nasza grupa udała się na wycieczkę ciuchcią do gospodarstwa agroturystycznego P. Marka Markowskiego. To było nie lada przeżycie pierwsza nasza wycieczka i to ciuchcią, zabawy gry, podziwianie zwierząt gospodarskich a na koniec kiełbaska z grilla aby nasze brzuszki nie były głodne. To był wspaniały dzień, piękna pogoda i humor nam dopisywały. Na pewno tu jeszcze wrócimy.

           

          28.09.2021r.

          Wycinamy

          Dzisiejszego dnia nożyczki zrobiły nam psikusa i pięknie naszymi rączkami powycinały drzewa, które Wy drodzy rodzice możecie podziwiać na naszej tablicy w hollu przedszkola.

           

          20.09.2021r.

          Dzień Przedszkolaka

          Z okazji Dnia Przedszkolaka, życzę Wam drogie Dzieci,

          aby uśmiech zawsze gościł na waszych twarzach,

          każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.

          Niech Wasze marzenia się spełniają !!!

          Pani kasia

           

           

          1.05.2021r.

          "W moim domu"

          W_moim_domu_21.05.2021r..pdf

           

          20.05.2021r.

          "Z siostrą albo z bratem"

          Z_siostra_albo_z_bratem_20.05.2021r..pdf

           

          19.05.2021r.

          "Z mamą i tatą wesoło spędzam czas"

          Z_mama_i_tata_wesolo_spedzam_czas_19.05.2021r..pdf

           

          18.05.2021r.

          "Rodzina"

          Rodzina_18.05.2021r..pdf

           

          Szanowni Rodzice!

          Zapraszam do realizacji scenariuszy zabaw na każdy dzień

          ( 18.05 -21.05.2021r.)

          Codziennie zamieszczane będą specjalnie przygotowane propozycje zabaw i zajęć dla dzieci uwzględniając 

          realizacje zagadnień podstawy programowej.

           

          Życzenia

          Gdy nadejdą święta niech nadzieja i radość zastukają do Państwa drzwi, a Wielkanoc przyniesie pomyślność, szczęście i piękny uśmiech każdego dnia.

           

          Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych dużo zdrowia, wiary, nadziei i miłości.

          życzy wychowawca

           

          12.02.2021r.

           

          "Bal karnawałowy"

          Dzisiejszego dnia w naszym przedszkolu odbyło się niezwykłe wydarzenie Bal karnawałowy, każdy się przebrał i nikt nikogo nie mógł poznać. W naszej grupie zamiast przedszkolaków pojawił się kot, księżniczka, Czerwony kapturek, smok, Bob Budowniczy, Spider- man ależ było wesoło. Bal był wspaniały. Jeszcze długo będziemy o nim wspominać.

          02.02.2021r.

          "Emocja"

          Dzisiejszego dnia nasza grupa realizowała innowację pedagogiczną, której tematem była "Magia słów".

          Kocham, lubię, szanuję ,proszę, przepraszam, dziękuję, mówię dzień dobry i do widzenia to słowa a jak wiele zmieniają w naszym życiu. Maluchy już wiedzą, że dobroć, życzliwość, szacunek powinny być nieodłącznym elementem naszego życia.

          Relacja w galerii grupy.

          21.01.2021r.-22.01.2021r.

          "Dzień Babci i Dziadka"

           

          Niechaj Dziadzio z Babunią tak nam długo żyją,
          póki komar i mucha morza

          nie wypiją.
          A ty mucho, ty komarze,

           pijcie wodę powoli,
          niech się dziadzio z babunią nażyją do woli!

           

          Cudowne Babcie, Wspaniali Dziadkowie,

          Przyjmijcie od Waszych wnucząt

           z serca płynące życzenia:

          dobrego zdrowia, dużo optymizmu

          i spełnienia najskrytszych marzeń.

          Bardzo mocno Was kochamy.

          Ps. Wkrótce czeka Was miła niespodzianka.

           

          Z wizytą u Mikołaja

          Nasza grupa dzisiejszego dnia odbyła bajkową podróż do miejsca gdzie mieszka Mikołaj przyjaciel dzieci.

          https://www.youtube.com/watch?v=JH9jCaHWkhM&feature=emb_logo

           

          Ubieramy choinkę

          Dzisiejszego dnia nasza grupa stroiła choinkę, to znak że zbliżają się do nas wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia. Mikołaj teraz z łatwością odnajdzie drogę aby zostawić nam prezenty.

           

          Dzień Pluszowego Misia.

          Każde dziecko nie od dziś że przyjacielem dzieci jest pluszowy miś. Zajrzyjcie do galerii naszej grupy a sami się przekonacie.

           

          Na straganie, warzywa i owoce

          Na straganie w dzień targowy takie słyszy się rozmowy,

          że warzywa to samo zdrowie. Trzeba je jeść aby być silnym i zdrowym a najlepiej żeby były surowe.

          Kochani rodzice popatrzcie jak kolorujemy, łączymy w pary i przy tym świetnie się bawimy.

           

          Hop w kałuże

          Kiedy na dworze zimno i plucha to znak dla każdego malucha, że idzie jesień. Trzeba założyć kalosze, ubrać się ciepło i wychodzimy. My dziś wykonaliśmy kaloszki z plasteliny.

          Jesienne mandale.

          Jesień to taka pora, która niesie nam same dary, jarzębinę, żołędzie i kasztany a z nich cuda układamy. Efekty naszej pracy to jesienne mandale z kasztanów.

           

          Pierwsze dni w przedszkolu

          Jestem sobie przedszkolaczek nie grymaszę i nie płaczę. Popatrzcie rodzice jacy jesteśmy dzielni jak świetnie sobie radzimy i świetnie się bawimy.

           

          Nasze emocje

          Emocji jest dużo, jest radość, smutek, złość. Każdą okazujemy inaczej. Nasze dziś są takie, zajrzyjcie do galerii grupy.

           

          Dzień kropki, Dot Day

          Nasza grupa bierze udział w Międzynarodowym Projekcie „Emocja” pierwszy moduł jaki mieliśmy zrealizować to właśnie dzień kropki. Obejrzeliśmy fim, wykonaliśmy kropkową piłkę i porozmawialiśmy z jakiej inicjatywy powstał dzień kropki i dlaczego go obchodzimy .

           

           

          26.06.2020r.

          Do widzenia przedszkole!

          Piatek_26-06-2020r..pdf

           

          25.06.2020r.

          Do widzenia przedszkole!

          Czwartek_25-06-2020r..pdf

           

           

          24.06.2020r.

          Bezpieczeństwo

          Środa_24-06-2020r..pdf

           

          23.06.2020r.

          Co zabierzemy na wakacje?

          Wtorek_23-06-2020r..pdf

           

          22.06.2020r.

          Witaj, lato!

          Poniedzialek_22-06-2020r..pdf

          karta_pracy_22-06-2020r..pdf

           

          19.06.2020r.

          Tęczowy świat

          Piatek_19-06-2020r..pdf

          karta_pracy 19-06-2020r..pdf

           

          18.06.2020r.

          Różowy czy czerwony

          Czwartek_18-06-2020r..pdf

          karta_pracy(1)_18-06-2020r..pdf

          karta_pracy(2)_18-06-2020r..pdf

           

          17.06.2020r.

          Niebieski

          Środa_17-06-2020r..pdf

          karta_pracy(1)17-06-2020r..pdf

          karta_pracy(2)_17-06-2020r..pdf

           

          16.06.2020r.

          Zielony

          Wtorek_16-06-2020r..pdf

          karta_pracy(1)_16-06-2020r..pdf

          karta_pracy(2)_16-06-2020r..pdf

           

           

          15.06.2020r.

          Kolory lata-żółty

          Poniedzialek_15-06-2020r..pdf

          karta_pracy_15-06-2020r..pdf

          Wakacyjnik_15-06-2020r..pdf

           

          12.06.2020r.

          Nad rzeką

          Piatek_12-06-2020r..pdf

          karta_pracy(1)_12-06-2020r..pdf

          karta_prcay(2)12-06-2020r..pdf

           

          10.06.2020r.

          Nad morzem

          Środa_10-06-2020r..pdf

          karta_pracy(1)_10-06-2020r..pdf

          karta_pracy(2)_10-06-2020r..pdf

           

          09.06.2020r.

          Nad jeziorem

          Wtorek_09-06-2020r..pdf

          karta_pracy(1)_09-06-2020r..pdf

          karta_pracy(2)_09-06-2020r..pdf

           

          08.06.2020r.

          W górach

          Poniedziałek_08-06-2020r..pdf

          karty_pracy_08-06-2020r..pdf

           

          05.06.2020r

          Mój przyjaciel

          Piątek_05-06-2020r..pdf

          karta_pracy(1)_05-06-2020r..pdf

          karta_pracy(2)_05-06-2020r..pdf

           

          04.06.2020r.

          Gdy jest nam nudno

          Czwartek_04-06-2020r..pdf

          karta_pracy(1)_04-06-2020r..pdf

          karta_pracy(2)_04-06-2020r..pdf

          karta_pracy(3)_04-06-2020r..pdf

           

          03.06.2020r.

          Dzieci na świecie

          Środa_03-06-2020r..pdf

          karty_pracy_03-06-2020r..pdf

           

          02.06.2020r.

          Prawa Dzieci

          Wtorek_02-06-2020r..pdf

          karta_pracy(1)_02-06-2020r..pdf

          karta_pracy_02-06-2020r..pdf

           

          01.06.2020r.

          Dzień Dziecka

           

          Poniedzialek_01-06-2020r..pdf

          karty_pracy_01-06-2020r..pdf

           

          29.05.2020r.

          Uwaga na nieznajome zwierzę

          Piatek_29-05-2020r..pdf

          karta_pracy_29-05-2020r..pdf

           

          28.05.2020r.

          W zoo

          Czwartek_28-05-2020r..pdf

          karta_pracy_(1)_28-05-2020r..pdf

          karta_pracy(2)_28-05-2020r..pdf

          karta_pracy(3)_28-05-2020r..pdf

           

          27.05.2020r.

          U weterynarza

          Środa_27-05-2020r..pdf

          karta_pracy_(1)_27-05-2020r..pdf

          karta_pracy(2)_27-05-2020r..pdf

           

           

          26.05.2020r

          To co pływa, piszczy, gryzie

          Wtorek_26-05-2020r..pdf

          karta_pracy(1)_26-05-2020r.pdf

          karta_pracy(2)_26-05-2020r.pdf

          karta_pracy(3)_26-05-2020r.pdf

          karta_pracy(4)_26-05-2020r.pdf

           

          25.05.2020

          Mój przyjaciel - pies i kot

          Poniedzialek_25-05-2020r..pdf

          karta_pracy(1)_25-05-2020r..pdf

          karta_pracy(2)_25-05-2020r..pdf

           

          22.05.2020r.

          Dzień Rodziny

          Piatek_22-05-2020r..pdf

          karta_pracy(1)_22-05-2020r..pdf

          karta_pracy(2)_22-05-2020r..pdf

           

          21.05.2020r.

          Przygotowujemy prezenty dla mamy i taty

          Czwarek_21-05-2020r..pdf

          karta_pracy(1)_21-05-2020r..pdf

          karta_pracy(2)_21-05-2020r..pdf

           

          20.05.2020r.

          Pomagam w domu

          Środa_20-05-2020r.(2).pdf

          karta_pracy(1)_20-05-2020r..pdf

          karta_pracy(2)_20-05-2020r..pdf

          karty_pracy(3)_20-05-2020r..pdf

           

          19.05.2020r.

          Moja mama umie wszystko

          Wtorek_19-05-2020.pdf

          karty_pracy_19-05-2020r..pdf

           

          18.05.2020

          Moja rodzina

          Poniedzialek_18-05-2020r..pdf

          karta_pracy(1)_17-05-2020r..pdf

          karty_pracy(2)_17-05-2020r..pdf

           

          15.05.2020r.

          Plener malarski

          Piatek_15-05-2020r..pdf

          karta_pracy(1)_15-05-2020r..pdf

          karta_pracy(2)_15-05-2020r..pdf

           

          14.05.2020

          Na wiosennej łące- rozwój motyla

          Czwartek_14-05-2020r..pdf

          karty-pracy_majowa_laka_14-05-2020r..pdf

           

          13.05.2020

          Owady

          Środa_13-05-2020r..pdf

          karty_pracy_13-05-2020r..pdf

           

          12.05.2020

          Zwierzęta na łące

          Wtorek_12-05-2020r.pdf

          karty_pracy_12-05-2020r..pdf

           

          11.05.2020

          Rośliny na łące

          Poniedzialek_11-05-2020r.(1).pdf

          karta_pracy(1)_11-05-2020r.pdf

          karta_pracy(2)_11-05-2020r.pdf

           

          08.05.2020

          Przygody Supełka

           

          Piatek_08-05-2020r..pdf

          przecinek(1).pdf

          czytam_08-05-2020r.pdf

          czytam-08-05-2020.pdf

          zmiksowane-slowa-08-05-2020r..pdf   

          zmiksowane-slowa08-05-2020r..pdf

          07.05.2020

          Szanujemy książki

          Czwartek_07-05-2020r..pdf

          karta_pracy(1)_07-05-2020.pdf

          karta_pracy(2)_07-05-2020r.pdf

          karta_pracy(3)_07-05-2020r.pdf

          karta_pracy(4)_07-05-2020r.(1).pdf

           

          06.05.2020

          Jak powstaje książka

          Środa_06-05-2020r..pdf

          karty_pracy_06-05-2020r..pdf

           

          05.05.2020

          W bibliotece

          Wtorek_05-05-2020r..pdf

          karty_pracy_05-05-2020r..pdf

           

          04.05.2020

          Moje książki

          Poniedzialek_04-05-2020r..pdf

          karty_pracy_04-05-2020r..pdf

           

          30.04.2020

          Warszawa

           

          Czwartek_30-04-2020r..pdf        Warszawska-Syrenka-2.mp3

          kokarda_narodowa_30-04-2020r..pdf

           

          29.04.2020

          Kraków

          Środa_29-04-2020r..pdf

          karty_pracy_litera_29-04-2020r..pdf....pdf

           

          28.04.2020

          Godło, flaga, hymn

          Wtorek_28-04-2020r..pdf

          karty_pracy_28-04-2020r..pdf

           

          27.04.2020

          Kto Ty jesteś

          Poniedzialek_27-04-2020r..pdf

          karty_pracy(1)27-04-2020r..pdf

          karty_pracy(2)27-04-2020r..pdf

          karty_pracy(3)27-04-2020r.pdf

          24.04.2020

          24 kwietnia- Światowy Dzień Książki

          Piatek_24-04-2020r..pdf

          karty_pracy_24-04-2020r..pdf

           

          23.04.2020

          Przyroda nas otacza

          Czwartek_23-04-2020r.(1).pdf

          karta_pracy(1)_23.04.2020r..pdf

          karta_pracy(2)_23.03.2020.pdf

          karta_pracy(3)_23.04.2020r..pdf

          karta_pracy(4)_23.04.2020r..pdf

           

          22.04.2020

          Dzień Ziemi

          Środa_22-04-2020r..pdf

          eko-karty-pracy_22-04-2020r..pdf

          karty_pracy_22-04-2020r..pdf

           

          21.04.2020

          Woda- źródło życia, człowieka, zwierząt i roślin

          Wtorek_21-04-2020r..pdf

          karty_pracy_21-04-2020r..pdf

           

          20.04.2020

          Ekologiczne teatrzyki

          Poniedzialek_20-04-2020.pdf

          karta_pracy_(1)_20-02-2020r..pdf

          karta_pracy_(2)_20-04-2020r..pdf

           

          17.04.2020

          Skąd się bierze prąd?

          Piatek_17-04-2020r..pdf

          karta_pracy(1)_17-04-2020r.pdf

          karta_pracy(2)_14-04-2020.pdf

           

          16.04.2020

          Robimy porządki

          Czwartek_16-04-2020r..pdf

          karty_pracy_16-04-2020r..pdf

           

          15.04.2020

           

          Jak długo będzie bić zielone serce?

          Środa_15-04-2020r..pdf

          karta_pracy(1)_15-04-2020r..pdf

          karta_pracy(2)_15-04-2020r..pdf

          14.04.2020

           

           

          Co t jest ekologia?

          Wtorek_14-04-2020r..pdf

          karty_pracy_06-04-2020r..pdf

           

          Wesołych Świąt

          Z okazji Świąt Wielkanocnych Kochane dzieci, Drodzy Rodzice

          życzymy Wam dużo zdrowia, spokoju i wytrwałości 

          w tym szczególnie dla nas wszystkich czasie.  

          Niech te Święta przyniosą nam nowe życie, nadzieję i początek.

          Żebyśmy mogli się na nowo cieszyć z każdej chwili

           i zaczęli doceniać to co jest dla nas najcenniejsze

          Wesołych Świąt Wielkiej Nocy życzy Pani Kasia, Magda i Ania

           

          10.04.2020

           

           

          Wielkanocny stół

          Piatek_10-04-2020r..pdf

          karty_pracy_10-04-2020r..pdf

          09.04.2020

           

          Wielkanocny koszyczek

          Czwartek_09-04-2020r..pdf

          karty_pracy_09-04-2020r..pdf

           

          08.04.2020

           

          Wielkanocne baby

          Środa_08-04-2020r..pdf

          karty_pracy_08-04-2020r.pdf

           

          07.04.2020

          Pisanki,kraszanki

          Wtorek_07-04-2020r..pdf

          karty_pracy_07-04-2020r..pdf

          06.04.2020

           

          Wielkanocne tradycje

          Poniedzialek_06-04-2020r..pdf

          karty_pracy_06-04-2020r..pdf

           

          03.04 .2020

          Przetwory z nabiału

           

          Piatek_03-04-2020r..pdf

          karty_pracy_03-04-2020r..pdf

           

          02.04.2020

          Od krowy- nabiał

          Czwartek_02.04.2020r.pdf

          karty pracy_02.04.2020r. dodawanie_i_odejmowanie.pdf

           

          01.04.2020

          Od jajka do kury

          środa_01-04-2020r.(1).pdf

          karty_pracy_01.04.2020r.(1).pdf

           

          31.03.2020

          Zwierzęta w gospodarstwie

          Wtorek_31-03-2020r.(1).pdf

          karty_pracy_31-03-2020r.(1).pdf

           

          30.03.2020

          W Gospodarstwie

          karty_pracy.pdf

          Poniedzialek_30-03-2020r..pdf

           

          25.03.2020

          NAUCZANIE ZDALNE

          DRODZY RODZICE!

          Czas, kiedy zamknięte są placówki oświatowe, to czas trudny, ale spróbujmy go dobrze wykorzystać. Dlatego przedstawiam zestaw źródeł, z których możecie Państwo skorzystać podczas zabawy z dziećmi. Proszę pamiętać, że warto nieprzerwanie ćwiczyć samodzielność, umiejętności komunikacji, panowania nad emocjami – wiele z tych kompetencji kreuje nam codzienność. Nuda natomiast może być wspaniałym podłożem do rozwijania kreatywności, umiejętności planowania własnych działań czy warsztatu pracy. Każda rozmowa – o pogodzie, o samopoczuciu, o przeczytanej książce to rozwijanie słownictwa, poczucia własnej wartości, poszerzanie wiedzy. Na stronie naszej  grupy/ z życia grupy  będę umieszczała ciekawe zabawy, pomysły, które można wykorzystać w domu. Na bieżąco będę wysyłała na Państwa adresy e-mailowe materiały edukacyjne zgodne z blokiem tematycznym danego tygodnia. Ilość materiału ze stopniem trudności będzie skonstruowana tak, aby nie przeciążać pracą dzieci.

          https://szaloneliczby.pl/przedszkole/

          https://www.miniminiplus.pl/gry/kategoria/cyferki-i-liczenie

          https://ciufcia.pl/

          http://matzoo.pl/zerowka

          http://esero.kopernik.org.pl/materialy-edukacyjne/filmy-edukacyjne/

          http://pisupisu.pl

           

          Pozdrawiam nasze przedszkolaki ! Życzę dużo zdrówka !

          Wychowawca  KatarzynaSzamraj

          #zostańwdomu

          31.01.2020

          Zabawy ruchowe wg. Batti Strauss to wspaniały element zajęć, którym towarzyszy muzyka i ruch. Dziś dzieci miały możliwość zatańczyc do country dance. Było dużo radości, zabawy i śmiechu. 

          Od 21.01 do 31.01 2020r. nasza grupa realizowała moduł z projektu "Kreatywny Przedszkolak". Nasze dzieło tworzyliśmy z wielkim zaangażowaniem. Powstały wysokie góry lodowe, kry wodne, pingwiny, foki a nawet wieloryby i rekiny

          23.01.2020

          Dzień Babci i Dziadka

          Dnia 23 stycznia 2020r. nasza grupa z okazji „Dnia Babci i Dziadka” przygotowała specjalnie dla nich przedstawienie, w którym recytowały,śpiewały piosenki i tańczyły.  Klimat przedstawienia oraz sceneria wprowadzały naszych Dziadków w czasy PRL-u. Niejednej babci i dziadkowi, łezka kręciła się w oku wspominając tamte czasy. To był wyjątkowy dzień, któremu towarzyszył uśmiech, radość i duma. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali poczęstowani „kulkami mocy „wykonanymi przez swoje wnuki oraz obdarowani mydełkami i lampionikami w kształcie kwiatuszka!!!

           

          16.12.2019

          Jasełka

          Dnia 16 grudnia 2019r. nasza grupa przygotowała Jasełka dla swoich rodziców. Głównym celem tej uroczystości było wprowadzenie uczestników w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie było bardzo wyjątkowe. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowały się doskonale. Przebrane w kostiumy postaci z Jasełek recytowały teksty i interpretowały w sposób aktorski swoje role. Przedszkolaki śpiewały pastorałki i kolędy, wykonywały układy taneczno-ruchowe. Całej tej uroczystości towarzyszyła przepiękna gama kolęd i pastorałek różnych wykonawców. Na koniec dzieci kolędowały wspólnie z rodzicami i złożyły im życzenia Bożonarodzeniowe oraz wręczyły upominki dla zaproszonych gości- lampiony.

          28.11.2019

          Wycieczka do EC1

          Dziś sześciolatki wybrały się na całodniową wycieczkę do Centrum Techniki i Nauki EC1 w Łodzi. Nasza przygoda rozpoczęła się już wcześnie rano, kiedy to wyruszyliśmy autokarem do Łodzi.  Pierwszym punktem naszej  wyprawy było Centrum Techniki i Nauki. To historyczne pomieszczenia elektrowni, w których znajdowały się ekspozycje. Cała organizacja zwiedzania oparta była o ścieżki edukacyjne. Nasze przedszkolaki wędrowały poprzez takie obszary: „Przetwarzanie energii”, „Rozwój wiedzy i cywilizacji” oraz „Kosmos”. Naścieżkach edukacyjnych miały okazję oglądać zarówno eksponaty historyczne, jak  i współczesne symulatory i gry komputerowe oraz bajkowy kosmos. Zachwycone były multimedialnymi elementami wystawy. Wiele radości sprawiło im wytwarzanie kolorowych fal prądowych poprzez pocieranie szklanego przedmiotu.  Dzieci były zaciekawione tym, co spotykały po drodze. Kolejnym etapem naszej wycieczki były zajęcia z klasą, na których przedszkolaki zamieniły się w szalonego konstruktora i zbudowały konstrukcję szaloną i niepowtarzalną. Taką, która doprowadzi kulkę do wyznaczonego celu torem zaprojektowanym przez dzieci. To była świetna zabawa. Niespodzianką, która czekała na sześciolatki był seans pt. „Polaris”, w najnowocześniejszym w Polsce planetarium.  Dzięki niemu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat otaczającej nas przestrzeni kosmicznej. byli pod ogromnym wrażeniem efektów wizualno-dźwiękowych.

          W Centrum Nauki i Techniki czekało na nas wiele atrakcji, a co najważniejsze dzieci mogły poznawać rzeczywistość poprzez: zabawę, dotyk, eksperyment.Ten dzień dostarczył nam wiele niezapomnianych wrażeń oraz  rozbudził ciekawość otaczającym światem.

          25.10.2019

          Przedszkola Pamięta

          Dzisiejszego dnia sześciolatki  wsparły projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła pamięta" udając się na cmentarz miejski w Żyrardowie. Uczciliśmy pamięć Tych co oddali życie za naszą ojczyznę. Odwiedziliśmy  grób naszej Kochanej Pani Basi, która jeszcze niedawno zarażała nas Swoim uśmiechem i radością.

           

          "Telefon zaufania"

          Grupa  6-latki dzisiejszego dnia zapoznała się z nowym nr telefonu, który może pomóc w trudnych sytuacjach dzieciom i młodzieży to nr 116111. Wiemy już, że osoby będące po drugiej stronie linii mogą nam pomóc gdy dzieje nam się krzywda i nie mamy się do kogo zwrócić o pomoc.

           

          Doświadczenie grupy 6 latki

          Sól jako „złodziej”na rozwój roślin?

          Termin:15.10.2019r- 22.10.2019r.

          Materiały niezbędne do przeprowadzenia doświadczenia: rzeżucha, woda sól dwa spodki, lignina

          Przebieg doświadczenia

          Dzień 1 Siejemy rzeżuchę na dwóch talerzykach, podlewamy i pozostawiamy w miejscu nasłonecznionym.

          Dzień 3 Obserwujemy czy nasze roślinki rosną i podlewamy je wodą kranową.

          Dzień 4 Po kilku dniach obserwujemy, że rzeżucha nam urosła

          Dzień 5 A teraz sprawdzimy co będzie się działo. Roślina na talerzyku nr 1 została podlana roztworem wody z solą, natomiast roślina nr 2 została podlana wodą kranową

          Dzień 6 Rzeżucha na talerzyku nr 1 urosła, roślina na talerzyku nr 2 wyraźnie opadła

          Dzień 7 kolejne podlewanie słoną i kranową wodą. Roślina nr 2 jest całkowicie zdrowa, roślina nr 1 podlana słoną wodą zmieniła kolor, jest ciemniejsza, opadła, wyraźnie uschła, nasionka, które wcześniej nie wykiełkowały, skurczyły się i stwardniały.


          Wyniki naszego doświadczenia

          Choć na obu talerzykach podłoże było wilgotne, to na talerzyku nr 1 roślinki uschły, ponieważ nie pobierały wody z podłoża. Przyczyną tej sytuacji była sól dodana do wody, którą uniemożliwiła pobieranie jej z podłoża.

          Rośliny pobierają wodę przez korzenie dzięki temu mogą się rozwijać. Sól ma właściwości, które powodują, że woda nie przenika do korzeni, blokują jej dostęp pożywienia i roślina zaczyna chorować i obumiera. Podobnie jest z roślinami, które rosną przy jezdni, która zimą posypywana jest solą. Roślinki tam rosnące wolniej rosną, częściej chorują i usychają.

          Na przykładzie doświadczenia z rzeżuchą można zaobserwować zachowanie się drzew w przypadku zasolenia gleby i wody. Drzewa rosnące nad wodą i znajdujące się w pobliżu jezdni, która posypywana jest solą na pewno zachowają się w podobny sposób jak rzeżucha. Kiedy w wodzie lub glebie znajduje się sól, roślina rosnąca na tym terenie nie może pobrać wystarczającej ilości wody, ponieważ sól ją zatrzymuje. Roślina usycha.

          Wcale nie byliśmy zaskoczeni tym doświadczeniem, wręcz przeciwnie, już na początku kilkoro z nas wiedziało, co się stanie z roślinkami. Teraz mamy większą świadomość, że nasza przyroda może obumrzeć, gdy nie będziemy o nią dbać i taka sól rozsypana na jezdni dająca bezpieczeństwo…kierowcom i ludziom na chodnikach może spowodować, że przyroda zacznie chorować i zginie a bez niej nie będzie nas.


           

          17.10.2019

          TEATR PALLADIUM

          Dzisiejszego dnia nasza grupa uczestniczyła w wycieczce autokarowej do Teatru Palladium w Warszawie. Celem wycieczki było obejrzenie baletu „Jezioro Łabędzie” wg. Czajkowskiego w wykonaniu profesjonalnych tancerzy, rozbudzaniu zainteresowań tańcem i muzyką klasyczną, oraz uczenie się kultury odbioru sztuki. Obejrzeliśmy przepiękny wzruszający spektakl mówiący o walce dobra ze złem, o zdradzie, bólu, potędze miłości i uczuciu przekraczającym granice życia i śmierci. Po spektaklu, mieliśmy możliwość zrobienia sobie zdjęć z aktorami. To było dla nas niezwykłe przeżycie.

          15.10.2019

          "Piramida żywieniowa"

          Dzisiejszego dnia grupa 6- latki dużo rozmawiała o zdrowym odżywianiu , które jest niezbędne do tego aby być zdrowym. W trakcie naszej pogadanki wszystko się wyjaśniło. Wiemy już, że piramida żywienia jest bardzo ważna. Mówi nam jak należy się odżywiać i co robić aby zachować zdrowie.  Sport jest podstawą piramidy co znaczy, że należy go uprawiać jak najwięcej, później owoce i warzywa i tak coraz wyżej, gdzie produktów, które spożywamy powinno być jak najmniej ale nie znaczy, że ich nie powinno być wcale. Woda to podstawa, bez niej nie jesteśmy w stanie przeżyć a cukier powinniśmy ograniczyć do minimum a nawet wyeliminować. Dzięki takiej "burzy mózgów" powstały nasza piramida żywienia, znalazło się w niej wszystko co lubimy jeść i jest zdrowe i smaczne

           

          04.10.2019

          KREATYWNY PRZEDSZKOLAK

          Dzisiejszego dnia nasza grupa wykonała pierwsze zadanie projektu  edukacyjnego "Kreatywny Przedszkolak" -"Jesienne mandale". Prace powstały na talerzykach z jarzębiny i jej listków. Przedszkolaki z wielkim  zaangażowaniem pracowały aby ich zadanie wykonane było jak najlepiej. Efekty ich ciężkiej pracy w galerii naszej grupy.

           

          03.10.2019

          WIZYTA PIELĘGNIARKI

           Nasza grupa gościła Panią Marikę mamę Julii, która jest pielęgniarką. W czasie spotkania dowiedzieliśmy się co to jest zdrowie w jaki sposób możemy o nie dbać: zapobiegać infekcjom np.: ubierać się odpowiednio do warunków pogodowych, zasłaniać usta w czasie kaszlu, opatrywać miejsca skaleczone, jak należy dbać o higienę i jak właściwie się odżywiać. Powinniśmy dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu i nigdy nie wolno samemu brać lekarstw. Mogliśmy dokładnie obejrzeć przyrządy: do mierzenia ciśnienia, stetoskop.  Pani pielęgniarka uczuliła nas, by nie ufać nieznajomym i nie przyjmować od nich cukierków. Na zakończenie naszego spotkania Pani Marika wręczyła nam dyplomy. 

           

          17.09.2019

          NOWY PROJEKT

          „Moje zdrowie moja siła, wielka moc”- projekt międzynarodowy z zakresu edukacji prozdrowotnej i profilaktyki uzależnień.

          Nasza grupa bierze udział w projekcie między narodowym „Moje zdrowie moja siła- wielka moc” ma on na celu wychowanie, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętności współistnienia z przyrodą przedszkolaka.

          Projekt składa się  z 3 modułów i zadań w  nich zawartych.

          1. „Żyję zdrowo i bezpiecznie”
          2. „Jestem tym co jem i piję”
          3. „Przed chorobą uciekam na własnych nogach”
          4. Zamiast grać na komputerze lepiej pędzić na rowerze
          5. Gdy ziemia woła o pomoc.

          Pierwsze efekty w galerii naszej grupy

           

          2019/2020


          19.06.2019r.

          Wycieczka do „Wioski Indiańskiej”

          Grupa 5- latki odbyła niezwykłą podróż do wioski indiańskiej gdzie zgłębiała tajniki z życia prawdziwych Indian. Przedszkolaki miały możliwość pomalowania tipi, malowania twarzy, przeciągania liny , wykonania własnoręcznie ozdoby z piór na głowę atrybut indiański. Na zakończenie wycieczki dzieci posiliły się kiełbaskami prosto z ogniska. Wspaniała wycieczka podsumowująca rok szkolny 2018/2019.

           

          24.05.2019

          Dzień Mamy i Taty

          Dziś naszej grupie świętowaliśmy „Dzień Mamy i Taty”.  Tego dnia wszystkie dzieci słowem i piosenką wyraziły swoją miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość i ojcowski autorytet. Po występach, w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne na twarzach rodziców zauważyć można było wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonym programie artystycznym przedszkolaki wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane upominki. Atmosfera uroczystości była podniosła, alei radosna przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze.

          13.05.2019

          „FESTIWAL PIOSENKI O ZDROWIU”

          Dnia 13.05.2019r. dziewczynki z grupy 5 -latki  w składzie wokalista Helena Litewnicka , chór Gabriela Zaręba, Zofia Czarnecka, Amelia Jagiełło, Pola Kiełczewska, Marianna Nietrzebka, Maria Stachowiak reprezentowały Słoneczne Przedszkole  na Festiwalu Piosenki o Zdrowiu. Wykonały utwór pt. ”Nazdrowie” do melodii zespołu, 2+1”Więc chodź pomaluj mój świat”. Za zaangażowanie, włożone serce oraz trud w wykonaniu piosenki dziewczynki otrzymały wyróżnienie oraz nagrody.

           

          10.05.2019 

          Wycieczka do „Krainy Dzikiej Kaczki”

          Dzisiejszego dnia ( 10.05.2019r.) nasza grupa wybrała się na wycieczkę autokarową do Bronowic. Małej malowniczej miejscowości gdzie znajduje się „Kraina Dzikiej Kaczki”. Nasza przygoda rozpoczęła się od zapoznania z otoczeniem oraz zasadami panującymi w Krainie. Gdy już zaznajomiliśmy się ze wszystkim Pan przewodnik zabrał nas na zajęcia survival. Tam zapoznaliśmy się z wieloma gatunkami roślin, owadów i innych zwierząt mieszkających w lesie. Wspinaliśmy się po linie, spacerowaliśmy w wąwozie, nasłuchiwaliśmy ptaków, biegaliśmy po łące. Zmęczeni wieloma atrakcjami odpoczęliśmy w gospodarstwie zajadając się upieczonymi kiełbaskami.  Kiedy nasze brzuszki zostały napełnione i trochę odpoczęliśmy Pan przewodnik zabrał nas do ciemnego lasu, tam  przeprawialiśmy się przez rzeczkę a z tarasu widokowego obserwowaliśmy owce. Uwieńczeniem wycieczki były zabawy na placu zabaw.  To wspaniałe miejsce pozostanie na długo w naszej pamięci. Na pewno jeszcze wrócimy do „Krainy Dzikiej Kaczki”.

           

          26.04.2019

          Środowiskowy Dom Samopomocy „Skrzydła”

          Dzisiejszego dnia nasza grupa odwiedziła podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy „Skrzydła”. Celem naszej wycieczki była integracja przedszkolaków z osobaminiepełnosprawnymi, rozwijanie wrażliwości, chęci niesienia pomocy innym oraz przestrzegania norm społecznych. Dzieci miały możliwość obejrzenia domu od środka jak również zapoznania się z podopiecznymi, którzy, na co dzień tu przebywają, pracują, uczą się, gotują, sprzątają i wykonują różne czynności, które mają ułatwić życie.  Po części oficjalnej nadszedł czas na wspólne zabawy oraz poczęstunek. Pogoda sprzyjała na spędzeniu czasu na świeżym powietrzu. Zabawy było, co nie miara. Gra w piłkę, łowienie rybek, zabawy chustą animacyjną a później same pyszności na stole. Ten dzień to prawdziwa lekcja wychowawcza szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka.

          Serdeczne podziękowania dla Pani Dyrektor Danuty Litewnickiej z wspaniałą lekcję 

          19.04.2019

          Śniadanie Wielkanocne

          Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijaństwa mające bogatą tradycję i liczne religijne obrzędy. Jednym z nich jest uroczyste śniadanie, które poprzedza składanie sobie życzeń oraz dzielenie się jajkiem. W Wielki Czwartek, 18 kwietnia br., dzieci wraz z paniami zasiadły do śniadania wielkanocnego. Przedszkolaki aktywnie włączyły się w przygotowanie świątecznego stołu. Na stole pojawiły się tradycyjne wielkanocne przysmaki – jajka, szynka babka wielkanocna, kiełbaska. Wspólne, uroczyste śniadanie wywołało miłe i niezapomniane uczucia, które na długo pozostaną w pamięci wszystkich przedszkolaków. 

           

          09.04.2019

          Wycieczka do kina interaktywnego Cinema City Bemowo

          Dzisiejszego dnia nasza grupa oraz grupa sześciolatków udała się na wycieczkę do kina interaktywnego w Warszawie na film pt. „Emma i Kacper w teatrze” Tofilmowa seria o przygodach dwójki przedszkolnych przyjaciół, która na swej drodze boryka się z różnymi przeciwnościami oraz warsztaty ekologiczne, które miały na celu uświadomić dzieciom jak ważne jest dbanie o środowisko, co to jest ekosystem a także, na czym polega efekt motyla.

          Wycieczka była niezwykle pouczająca i na pewno wiedzę, którą zdobyliśmy wykorzystamy w przyszłości.

           

          02.04.2019

          Wycieczka do redakcji Radio Viktoria.

          Dzisiejszego dnia nasza grupa odwiedziła niezwykłe miejsce żyrardowską redakcję Radio Viktoria. Mieliśmy możliwość zapoznania się z pracą dziennikarza radiowego, ze sprzętem, jakiego używa się podczas nagrań audycji( słuchawki, mikrofon) a także sami mieliśmy przyjemność taki wywiad przeprowadzić z Panią Agatą dziennikarzem radiowym. To była wspaniała przygoda, która pozostawiła wiele pozytywnych wrażeń.

          Pani Agato serdecznie dziękujemy

          27.03.2019

          ŻYCIE ŻYRARDOWA

          Dzisiejszego dnia nasza grupa odwiedziła redakcję „Życie Żyrardowa”.  Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy o tym jak wygląda praca dziennikarza oraz poznaliśmy cały proces powstawania gazety. Dowiedzieliśmy się jak nie łatwa jest praca dziennikarza i jak wiele trudu kosztuje pozyskanie ważnych informacji oraz zdjęć. Nie mogliśmy uwierzyć jak zobaczyliśmy gazetę sprzed 67 lat jak bardzo duże zmiany zaszły w szacie graficznej. Naszą ciekawość przyciągnęła stara maszyna do pisania, która kilkadziesiąt lat a może trochę mniej służyła dziennikarzom do pisania a nie jak dziś komputer… Lekcja bardzo nam się spodobała i z wielką przyjemnością zaprosiliśmy dziennikarzy „Życia Żyrardowa” do naszego Słonecznego Przedszkola.

          21.03.2019

          Wycieczka do Starostwa w Żyrardowie

          Dzisiejszego na zaproszenie Pana Sebastiana Litewnickiego taty Helenki nasza grupa miała możliwość uczestniczyć w wyciecze do Starostwa Żyrardowie. Tam mieliśmy możliwość obejrzeć budynek od środka oraz zapoznać się z pracą urzędnika. Nasza grupa miała przyjemność wejść do działów, które zajmują się ochroną środowiska, geodezją, tworzeniem map a nawet zobaczyć miejsce, do którego nie może wejść żaden interesant.  Wycieczka bardzo się udała i pewnie wielu z nas będzie chciało w przyszłości być takim urzędnikiem, który np. zajmuje się ochroną naszego środowiska. 

          Serdeczne podziękowania dla Pana Sebastiana Litewnickiego za zaproszenie i ciekawą lekcję.

           

          18.03.2019

          Technik- analityk, co to za zawód…?

          Dzisiejszego dnia (13.03.2019r.) naszą grupę odwiedziła mama Marysi. Dzięki niej dowiedzieliśmy się, na czym polega praca technika analityka. Wydawałoby się, że wystarczy przycisnąć paluszkiem na klawiaturze komputera i już mamy gotową odpowiedź, co nam dolega, tak nie jest.  Mama Marysi przybliżyła nam dokładnie, na czym polega jej praca i okazuje się, że trzeba mieć umysł analityka, czyli umieć odczytać obrazy, wiedzieć, w jakiej pozycji dany pacjent ma położyć rękę by zrobić prawidłowe zdjęcie, odczytać zalecenie lekarza, osoba pracująca na tym stanowisku musi znać całą anatomię człowieka, aby się nie pomylić i umieć obsłużyć urządzenie, które wykonuje zdjęcia. Zajęcia bardzo szybko nam zleciały były ciekawe i na pewno na bardzo długo zostaną nam w pamięci. Kto wie może, któreś z nas kiedyś zostanie technikiem-analitykiem tak jak mama Marysi.

          Serdecznie dziękujemy za lekcje.

          07.03.2019

          ManuFAKTURA CUKIERKÓW

          We czwartek 07.03.2019r. grupy  5, 6 latki udały się  udały się na wycieczkę do Warszawskiej Manufaktury Cukierków. Dzieci uczestniczyły w warsztatach, w trakcie, których mogły śledzić procesy związane z obróbka termiczną, karmelizacją, tworzeniem i formowaniem wyrobów cukierniczych. Dzieci dowiedziały się także, iż do produkcji cukierków dodawane są owocowo-warzywne aromaty i barwniki pozyskiwane w sposób naturalny. Ręcznie wyrabiane słodkości wyglądały apetycznie a w całej manufakturze unosił się słodziutki zapach. Na koniec wszystkie dzieci mogły spróbować powstałych łakoci. Pokaz bajecznie kolorowych cukierków był widowiskowy i bardzo spodobał się dzieciom. To nie był jednak koniec wycieczki po drodze do autokaru przedszkolaki miały możliwość obejrzenia wystawy plenerowej w Muzeum Wojska Polskiego,  na której można było obejrzeć unikatową kolekcję uzbrojenia z okresu od XV do XX w.,  artylerię, sprzęt pancerny, morski, samoloty, śmigłowce i broń rakietową. Wiele z tych zabytków jest unikalnych w skali Polski, a nawet świata.  Wszyscy byliśmy zachwyceni całą wystawą. Długo będziemy wspominać naszą wizytę w Warszawie.

           

          21.02.2019

          Wycieczka do Pijalni Czekolady "Wedel"

           

          Przedszkolaki z grupy 5 i 6 latki wraz z opiekunami, były na wycieczce w Warszawie w pijalni czekolady E. Wedel. W trakcie zwiedzania dzieci poznała historię wedlowskiej fabryki i jej założycieli, dowiedzieli się jak przebiega proces produkcji czekolady oraz innych czekoladowych przysmaków. Mieli również niecodzienną okazję uczestniczyć w warsztatach polegających na dekoracji torcików wedlowskich oraz degustacji pitnej czekolady. Na koniec każdy z uczestników został obdarowany słodkim upominkiem. Po warsztatach udaliśmy się zwiedzić Stare Miasto gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Była zachwycająca i taka wysoka. Później pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo – klasycystycznym. Pani Kasia opowiedziała nam historię Zamku Królewskiego  oraz dlaczego powstał pomnik Zygmunta III Wazy. Zadowoleni, bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia wróciliśmy do przedszkola.

           

          25.01.2018

          DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          w naszej grupie  odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego  w tym szczególnym dniu dzieci pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach  i wspólnie ze swoimi paniami przygotowały dla nich przedstawienie. Licznie przybyli goście zasiedli przy przygotowanych dla nich miejscach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Dzieci   zaprezentowały program artystyczny, a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty dla swoich ukochanych Babć  i Dziadków (serduszko magnes oraz kalendarz). Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia.

          07.12.2018

          Chatka Spełnionych Marzeń - W krainie Świętego Mikołaja

          Grupa pięciolatki oraz sześciolatki odwiedziła niezwykłe miejsce a była to Kraina Świętego Mikołaja. Przedszkolaki spotkały się z niesfornymi elfami, które poprowadziły ciekawe dla nich zajęcia. Dzieci poznały wspaniałe, świąteczne opowieści oraz dowiedziały się wiele ciekawostek o Świętym Mikołaju, przyozdobiły pierniki, które mogły zabrać ze sobą do domu, piekły na ognisku kiełbaski zajadając je ze smakiem. Na koniec wycieczki odwiedziły Chatkę Świętego Mikołaja. Jaka była radość , gdy w drzwiach pojawił się sam Mikołaj. Dzieci chwilę z nim porozmawiały a na zakończenie spotkania dostały drobne upominki. Ten dzień na pewno długo będziemy wspominać…

          23.11.2018

          Dzień Pluszowego Misia w bibliotece

          Przedszkolaki ze Słonecznego Przedszkola odwiedziły dziś Miejską Bibliotekę Publiczną nr 1 w Żyrardowie, aby poznać historię najsłynniejszego misia na świecie oraz uczcić jego urodziny. Dzieci wysłuchały jednej z opowieści o „Misiu Paddingtonie”, obejrzały zbiory biblioteczne, narysowały prezent dla misia a na zakończenie zostały poczęstowane misiowymi ciasteczkami oraz zakładkami molikami do książek. Przedszkolaki brały, również udział w konkursie na najładniejszą laurkę dla misia. Szczęśliwcami zostali Emilka Wolniewicz oraz Bartuś Strzelecki. 

          Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada od 2002 r.Został on utworzony w 100 rocznicę tego wydarzania, które zainspirowało powstanie pierwszego pluszowego niedźwiadka, z którym wiele wspólnego miał 26 prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosvelt. To właśnie na jego część zabawka dostała takie imię. Święto to jest świetna okazją, aby odwiedzić bibliotekę i  zaszczepić w dzieciach czytania książek.

           

          22.11.2018

          Wycieczka do Teatru Dramatycznego w Płocku

          Przedstawienie „Kopciuszek”

          Przedszkolaki  ze  Słonecznego przedszkola z grupy sześciolatki  i pięciolatki odbyły wycieczkę do Teatru Dramatycznego w Płocku na Przedstawienie pt. „ Kopciuszek” w reżyserii  Stefana Szaciłowskiego. Dawno, dawno temu… a może i nie tak dawno, żył sobie Książę, który całe dnie spędzał grając na swoim smartfonie. Tak zaczyna się historia  Kopciuszka… Świetna gra aktorów, piękna scenografia, muzyka i ciekawe zwroty akcji sprawiły, 1,5 godziny w Teatrze umknęły bardzo szybko. Przedstawienie bardzo nam się podobało i na pewno tu wrócimy.

           

          09.10.2018r.

          Nasza pierwsza lekcja muzealna

          Dzisiejszego dnia nasza grupa udała się na pierwszą lekcję muzealną oraz wystawę poświęconą” Życiu codziennemu żyrardowskich oficjeli”. Punktem pierwszym naszej wycieczki była opisana przez Pan muzealnika praca w muzeum jak nazywają się przedmioty przechowywane w muzeum, kto się nimi opiekuje oraz jak należy zachowywać się w tak wyjątkowym miejscu. Drugim punktem naszej wycieczki była wystawa. Poświęcona była życiu żyrardowskich oficjeli. Wystawa była bardzo ciekawa dzięki niej mogliśmy poznać cząstkę historii naszego miasta, oraz ludzi, którzy w nim żyli je tworzyli.

           

          11.09.2018

          Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego  w Łubnie

          W dniach 11.09.2018 grupy 5- latki oraz 6 latki pod nadzorem nauczycieli udały się do Gospodarstwa Agroturystycznego w Łubnie.  Główną atrakcją wycieczki był przejazd ciuchcią przedszkola.  Po drodze mogliśmy podziwiać uroki wsi polskiej.  Po wstępnym rozeznaniu osady każdy znalazł miejsce dla siebie. Niektórzy spędzali czas na pięknym placu zabaw, na trampolinie, huśtawce, a jeszcze inni wspólne zabawy na świeżym powietrzu, kiełbaski z grilla. Po takim przedpołudniu pełnym atrakcji dzieci wróciły do przedszkola zmęczone, ale szczęśliwe.

           

           

           


          ROK 2018/2019