• Z życia grupy

        • 31.03.2023

          MARZEC

           

                      Marzec rozpoczęliśmy od poznania zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla przedwiośnia. Dzieci dowiedziały się, jak można zinterpretować przysłowia „W marcu jak w garncu”, „Jedna jaskółka wiosny nie czyni”. W tym tygodniu dużo mówiliśmy o pogodzie, prowadziliśmy obserwacje pogody. Rozmawialiśmy o tym, jak należy ubrać się stosownie do marcowej pogody. Dzieci dowiedział się jak wygląda obieg wody w przyrodzie. Dzieci poznały literę n, N.

                      W drugim tygodniu dzieci dowiedziały się jakie są oznaki wiosny, jakie prace wykonuje się wiosną w polu i w ogrodzie. Poznaliśmy ptaki, które wracają wiosną do Polski. Dużo mówiliśmy też o wiosennych kwiatach, jak wyglądają, jak się nazywają, jak są zbudowane. Poznaliśmy literę f, F.

                      Tematy trzeciego tygodnia bardzo spodobały się dzieciom. Dzieci dowiedziały się, co z czego jest zrobione. Mówiliśmy, co można zrobić z gliny, jak wygląda proces powstawania chleba, jak z mleka zrobić ser biały, z czego robi się swetry i jak samodzielnie stworzyć papier. Dzieci żywo uczestniczyły w dyskusjach: na temat produktów mlecznych, na temat nietypowego zastosowania papieru. Poznaliśmy literę g, G.

                      Następny  tydzień marca poświęciliśmy matematyce. Dzieci uczyły się mierzyć, porównywały i szacowały długości. Zapoznały się z różnymi rodzajami wag oraz z zasadami ważenia. Dużo czasu poświęciliśmy kodowaniu. Przeprowadzaliśmy doświadczenia, mierzyliśmy płyny. Na koniec dzieci dowiedziały się jak mogą same skonstruować grę. Następnie wspólnie konstruowaliśmy gry i graliśmy w te gry. Zajęciom towarzyszyło wiele emocji i dobrej zabawy.

                      W marcu dzieci uczestniczyły również w wycieczce do Muzeum Narodowego w Warszawie. Lekcjia muzealna poświęcona była mumiom.

                     

          29.01.2023

          STYCZEŃ

           

          Za nami pierwszy miesiąc nowego roku. Grupa skupiona była na przygotowaniach występu z okazji  Dnia Babci i Dziadka. Dzieci uczyły się wierszyków i piosenek. Pod koniec miesiąca wybraliśmy się na wycieczkę autokarową do fabryki skarpetek „Steven”. Dzieci mogły zapoznać się z procesem produkcji skarpetek. Byliśmy także w Centrum Kultury na przedstawieniu „Plastusiowy pamiętnik”. Dzieci uczestniczyły również w przedstawieniach i koncertach, które odbywały się w przedszkolu.

          W pierwszym tygodniu stycznia dzieci dowiedziały się jak nazywają się pory dnia, czym można mierzyć czas. Poznaliśmy również nazwy dni tygodnia i nazwy miesięcy. Mówiliśmy o postanowieniach noworocznych. Omawialiśmy pory roku oraz ich charakterystyczne cechy. Dzieci poznały literę u, U.

          W drugim tygodniu stycznia odpowiadaliśmy na pytanie: Kto jest kucharzem leśnych zwierząt? Rozmawialiśmy o tym, jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę, na czym polega praca leśniczego, czym dokarmiać ptaki. Dzieci poznały literę j, J oraz jak wygląda cyfra 8.

          W trzecim tygodniu mówiliśmy o tym, kim są babcia i dziadek dla rodziców, w co bawili się babcia i dziadek, gdy byli mali. Dzieci wykonały piękne portrety swoich babć i dziadków. Poznaliśmy także literę y, Y.

          Ostatni tydzień był bardzo radosny, ponieważ mówiliśmy o karnawale. Dzieci dowiedziały się o popularnych zabawach karnawałowych, jak wygląda karnawał w różnych krajach. Mówiliśmy także o tradycji tłustego czwartku.

                      Dzieci uczestniczyły w wielu zajęciach matematycznych i plastycznych. Było dużo radości, uśmiechów i dobrej zabawy.

           

          30.12.2022

           

          GRUDZIEŃ

          Grudzień niezmiennie związany jest z tematyką świąteczną i zimową. Dowiedzieliśmy się, jakie są tradycje związane ze św. Mikołajem w różnych krajach. Rozmawialiśmy o tym, czy Mikołaj jest święty, jak wygląda i jak sobie radzi podczas dostarczania prezentów.

                      Przed Barbórką odwiedził nas prawdziwy górnik, który opowiedział nam o swojej pracy, o tym skąd się bierze węgiel i o niebezpieczeństwach związanych z pracą górnika.

                      W drugim tygodniu dzieci dowiedziały się o oznakach zimy, jakie sporty można uprawiać zimą. Rozmawialiśmy o tym, jak powstaje śnieg, jaki jest i jak wygląda. Utrwalaliśmy nazwy dni tygodnia. Dzieci poznały literę s, S.

                      W następnym tygodniu dzieci dowiedziały się o tradycjach świątecznych w innych krajach. Rozmawialiśmy o tradycjach bożonarodzeniowych w naszych domach, o tym jak powstają pierniki. Uczyliśmy się składania życzeń świątecznych. Poznawaliśmy potrawy świąteczne, uczyliśmy się kolęd.

                      Grudzień był bardzo intensywnym miesiącem. Dzieci przygotowały dla rodziców jasełka, które zaprezentowały 12 grudnia. Dzieci świetnie się przygotowały i pięknie wystąpiły. 9 grudnia dzieci wzięły udział w wycieczce do Krainy Świętego Mikołaja. Wcześniej dzieci przygotowały listy do Świętego Mikołaja. Wycieczce towarzyszyło wielkie podekscytowanie. W grudniu mieliśmy jeszcze jedną atrakcję – zabawę choinkową. Dzieci otrzymały paczki i prezenty od Mikołaja.

          29.11.2022

          LISTOPAD

           

                      25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każde dziecko mogło przynieść swojego ulubionego misia do przedszkola. Wcześniej zorganizowana została zbiórka pieniędzy na zakup misiów, które trafiły do dzieci w szpitalach onkologicznych. Całą grupą wybraliśmy się do sklepu i dzieci wybrały misie, które chciałyby podarować dzieciom z oddziałów onkologicznych.

                      W tym miesiącu byliśmy w Teatrze Dramatycznym w Płocku na przedstawieniu „Kopciuszek”. Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda prawdziwy teatr, aktorzy, wielka scena i jak się w nim zachowywać.

                      W pierwszym tygodniu dzieci dowiedziały się jak nazywają się członkowie rodziny i jakie relacje ich łączą. Rozmawialiśmy o drzewie genealogicznym, dzieci próbowały stworzyć takie drzewo z członków swojej rodziny. Poznaliśmy również prawa i obowiązki dzieci. Cały czas poznajemy litery. W tym tygodniu dzieci poznały t, T.

                      Drugi tydzień to zapoznanie się polskimi symbolami narodowymi, wysłuchanie legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Dużo mówiliśmy o Polsce, o słynnych Polakach i Narodowym Święcie Niepodległości. Dzieci dowiedziały się, jakie są walory geograficzne Polski. Poznaliśmy literę i, I oraz jak wygląda cyfra 5.

                      Następny tydzień również związany był z Polską. Dzieci dowiedziały się jak wyglądają stroje ludowe i jak brzmi muzyka ludowa. Czytaliśmy polskie legendy, poznawaliśmy potrawy typowe dla różnych regionów Polski. Dzieci poznały literę d, D i cyfrę 0.

                      Tematy w ostatnim tygodniu listopada bardzo spodobały się dzieciom. Dzieci dowiedziały się co to jest Układ Słoneczny, co to są gwiazdozbiory, czym naprawdę jest spadająca gwiazda. Rozmawialiśmy o Ziemi, o kontynentach i oceanach na Ziemi. Zastanawialiśmy się, czy jest życie na innych planetach. Dzieci poznały literę k, K i cyfrę 6.

                      W tym miesiącu dzieci uczestniczyły różnych zabawach, poznawały nowe pojęcia, wykonywały różne zadania, przeliczały, porównywały, dodawały i odejmowały.

          31.10.2022

          PAŹDZIERNIK

          Miesiąc październik związany jest z tematami jesiennymi. W tym miesiącu dzieci dowiedziały się jak dbać o zdrowie jesienią. Rozmawialiśmy o tym, co należy zrobić, kiedy ktoś się źle czuje. Dzieci poznały zasady udzielania pierwszej pomocy. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca lekarza i dlaczego ruch jest ważny dla zdrowia. Mówiliśmy też o przetworach i z czego powstają. W pierwszym tygodniu października dzieci dowiedziały się jak wygląda litera m, M i cyfra 1.

                      W drugim tygodniu mówiliśmy o zawodzie nauczyciela, kim jest nauczyciel i gdzie można go spotkać. Dzieci dowiedziały się także jakie wynalazki powstały na przestrzeni lat. Następną literą, którą poznały dzieci była litera l, L oraz cyfra 2.  

                      W trzecim tygodniu mówiliśmy o tym, w co się bawi z nami jesienny wiatr. Dzieci dowiedziały się, jak należy ubierać się stosownie do pogody, jak wykorzystywany jest wiatr w życiu roślin i ludzi. Poznaliśmy urządzenia, jakie stosuje się do pomiaru wiatru. Dzieci dowiedziały się jak wygląda litera o, O oraz cyfra 3.

                      W ostatnim tygodniu rozmawialiśmy o tym, jaki plan na jesień mają zwierzęta. Dzieci poznały jesienne zwyczaje zwierząt, jakie ptaki odlatują lub przylatują jesienią albo pozostają w Polsce na zimę. Dzieci dowiedziały się jak wygląda litera m, M i cyfra 4.

                      Dzieci brały udział w wielu zajęciach matematycznych. Przeliczały, dodawały i odejmowały na konkretach, klasyfikowały. Wiele zadań mogliśmy przeprowadzić dzięki przniesionym przez dzieci kasztanom i żołędziom. Na zajęciach edukacyjnych każde dziecko miało szansę na to, aby się wypowiedzieć. Dzieci bardzo chętnie biorą udział w zajęciach, są żywo zainteresowane poznawaniem liter i cyfr. Najważniejsze jednak, że ciągle świetnie się bawimy! Przypominamy ciągle o przestrzeganiu zasad panujących w grupie przedszkolnej.

          26.09.2022

          WRZESIEŃ

           

          Za nami pierwszy miesiąc w nowym roku szkolnym. W pierwszym tygodniu przypomnieliśmy sobie z dziećmi zasady obowiązujące w przedszkolu, tworzyliśmy kodeks grupowy. Dzieci rozwijały kompetencje społeczne: współpracę w grupie, umiejętność komunikowania się, umiejętność rozwiazywania problemów.

          Drugi tydzień września był bardzo intensywny. Dzieci dowiedziały się: jak dbać o bezpieczeństwo w sali, jak udzielać pierwszej pomocy, jak bezpiecznie przejść przez jezdnię. Rozmawialiśmy również o tym, z jakich przedmiotów mogą korzystać dzieci bez opieki osoby dorosłej, a z jakich mogą korzystać jedynie pod jej opieką. W tym tygodniu grupa była na zaległej wycieczce do Drybusa. Pogada dopisała, więc dzieci spędziły czas na świetnej zabawie, oglądały i karmiły różne zwierzęta. Następnego dnia udaliśmy się na wycieczkę do Straży Pożarnej. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca strażaka, oglądały i dotykały sprzęt strażacki, utrwalały numer alarmowy 112.

          W następnym tygodniu dzieci dowiedziały się o „supermocach” jakie posiadają. Dużo rozmawialiśmy o emocjach, jakie emocje możemy odczuwać i jak sobie z nimi radzić. Dzieci dowiedziały się jak zbudowane jest ich ciało, jakie zmysły posiada każdy człowiek. Uczestniczyliśmy w akcji „Kierowco nie polujemy na zebrach”.

          Ostatni tydzień września tematycznie związany był z nadejściem jesieni. Rozmawialiśmy o tym, jakie barwy skrywają jesienne liście, co się dzieje ze zwierzętami jesienią. Zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią mogliśmy obserwować na wycieczce do Sadów Klemensa. Oprócz obserwacji dzieci korzystały z licznych atrakcji: warsztaty z drewnem, dmuchańce, kretowisko, strachowisko, przejażdżka kolejką, zabawy w piasku. Również na tej wycieczce dopisała nam pogada.

          Zajęcia dydaktyczne przeplatane były dobrą zabawą, śpiewaniem piosenek, graniem w gry. Dzieci uczestniczyły również w zajęciach matematycznych: przeliczały, dodawały, odejmowały, budowały wieże z kubeczków i wiele innych.