• Z życia grupy

        •  

           

           

          28.05.2023r.

          MAJ

          Tematami kompleksowymi omawianymi w tym miesiącu były: 1. Książka mój przyjaciel 2. Baśnie, bajki, legendy. Dzieci poznały różne bajki i legendy. Wspólnie oglądały obrazki w książkach, odgadywały imiona bohaterów, tytułów książek, próbowały budować swobodne wypowiedzi na temat wysłuchanych bajek, obrazków. Przedszkolaki zrozumiały, że świat fikcji nie jest tożsamy ze światem realnym. Razem z nauczycielem bawiły się w teatr, oglądały teatrzyki w wykonaniu nauczyciela. Rozwijały sprawność manualną podczas kolorowania postaci z bajek. Przedszkolaki w miesiącu tym poświęciły czas na przygotowanie się do występu z okazji dnia mamy i taty. Uczyły się wierszy i piosenek. Poza tym poprzez omawiane wiersze, opowiadania zrozumiały słowo rodzina, nauczyły się kulturalnego zwracania do członków rodziny. Utrwaliły umiejętność nazywania członków bliższej i dalszej rodziny. Poprzez wszystkie te zajęcia, występ dzieci pogłębiły więzi z członkami rodziny. Był to miesiąc, który nam wszystkim, a w szczególności przedszkolakom dostarczył wielu pozytywnych emocji. Wdrażałyśmy dzieci do właściwego ubierania się zgodnego z panująca temperaturą i warunkami atmosferycznymi na dworze. Zachęcałyśmy do zabaw na świeżym powietrzu jako warunku zdrowia i odporności. Utrwalałyśmy zasad bezpieczeństwa na placu zabaw.  Dzieci uczyły się przeliczania oraz porządkowania zbiorów. Powtarzaliśmy nazwy dni tygodnia. Rozwijaliśmy analizę i syntezę słuchową. Rozwijaliśmy wyobraźnię i sprawność manualną w pracach plastycznych.

           

          28.04.2023r.

          KWIECIEŃ

          Miesiąc kwiecień rozpoczęliśmy od poznania zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Poznaliśmy zwyczaje związane z Prima aprilis, różne techniki zdobienia pisanek. Przeliczaliśmy pisanki. Obchodziliśmy w grupie uroczystość urodzin. Każde dziecko marzy o tym, aby dzień jego urodzin był jak najpiękniejszy. Dzieci świętują swoje urodziny w domu z rodziną, ale wiele radości sprawia im także kiedy mogą je obchodzić wspólnie ze swoimi koleżankami i kolegami z przedszkola. Na początku dzieci zaprosiły jubilatów na specjalnie przygotowane dla nich krzesełka. Wspólnie zaśpiewaliśmy „Sto lat”, złożyliśmy życzenia urodzinowe. Następnie jubilaci poczęstowali swoje koleżanki i kolegów cukierkami.

          W naszym przedszkolu dużą wagę przywiązujemy do zasad dobrego wychowania , które wdrożone w jak najmłodszym wieku pomogą dzieciom funkcjonować w dalszym dorosłym życiu. Nasi podopieczni w trakcie zabaw, zajęć dydaktyczno-wychowawczych, teatrzyków, podczas spożywania posiłków uczą się i poznają zasady dobrego wychowania, zwyczaje towarzyskie i reguły grzecznościowe. 

          Poznaliśmy  i  nauczyliśmy  się  nazw  części  ciała  rozwijając  mowę. Rozwinęliśmy umiejętności klasyfikowania, segregując piłki według wielkości. Braliśmy udział w ilustracji ruchowej, ćwicząc motorykę dużą i koordynacje wzrokowo – ruchową. Oglądaliśmy wspólnie z rówieśnikami przedstawienie teatralne o ekologii oraz koncert muzyczno – edukacyjny. Przedszkolaki uczestniczyły w wycieczce do Centrum Kultury w Żyrardowie. Oglądały spektakl pt.: ,,Dorotka po drugiej stronie tęczy” oraz film pt. ,,Wróżka Zębuszka". Efektem było rozbudzanie wrażliwości na sztukę teatralną i bezpośredni kontakt z aktorem podczas oglądania przedstawienia. Dzieci  nauczyły  się  również kulturalnego odbioru sztuki. 

           

            

          28.03.2023r.

          MARZEC

           

          Miesiąc marzec zaczęliśmy od poznania etapów powstawania mleka oraz dostrzegania znaczenia hodowli zwierząt dla człowieka. Oglądaliśmy filmy edukacyjne związane z  tym tematem.  Dzieci poznały i nazywały produkty mleczne. Rozwijały sprawność motoryki małej poprzez wykonywanie prac plastycznych na w/w temat.

          Przedszkolaki poznały charakterystyczne oznaki nadchodzącego przedwiośnia, nauczyły się poprzez różnorodne zajęcia nowych nazw które świadczą o przedwiośniu. Śpiewały też nowe piosenki zapowiadające wiosenną aurę. Doskonaliliśmy umiejętności przeliczania elementów w dostępnym zakresie.

          Malowaliśmy kwiaty pojawiające się w okresie przedwiośnia. Spacerowaliśmy w okolicy przedszkola nazywając charakterystyczne cechy przedwiośnia, oraz ćwicząc nazwy kolorów podstawowych. W trakcie omawiania tematu ,,Wiosna tuż – tuż” poznaliśmy nazwy wybranych ptaków powracających do nas wiosną, oraz pierwszych wiosennych kwiatów. Nauczyliśmy się ilustrować piosenkę ruchem oraz ćwiczyliśmy umiejętność wskazywania kolejnych obrazków w historyjce wiosennej. Nauczyliśmy się dostrzegać zmienność marcowej pogody, oraz oznaki nadchodzącej wiosny. Dużo spacerowaliśmy w okolicy przedszkola nazywając pierwsze napotkane kwiaty wiosenne. Dzieci poznały cykl rozwojowy motyla. Utrwalaliśmy tę wiedzę w trakcie zabaw ruchowych. Wykonaliśmy pracę plastyczną farbami plakatowymi.

          W trakcie zajęć doskonaliliśmy orientację przestrzenną, określaliśmy  liczby w zbiorze; kształtowaliśmy pojęcia wysoko – nisko; góra – dół;

          Dzieci odczuwały pozytywne emocje podczas działań́ z muzyką relaksacyjną.

          Braliśmy udział w przedstawieniach teatralnych w przedszkolu; przedstawienie teatralne pt. "Królowa Różowa" (01.03.2023 r.), Koncert muzyczno - edukacyjny (16.03.2023), Teatrzyk "Wielkanoc po góralsku" – (30.03.2023).                      

            Posialiśmy również rzeżuchę aby wziąć ją do domu na Świąteczne śniadanie :)

           

          28.02.2023r.

                                                                                        LUTY

          Przedszkolaki chętnie wychodziły do ogrodu przedszkolnego, zaczerpnąć rześkiego powietrza.
          Pierwszy tydzień lutego poświęcony był siłom przyrody, eksperymentowaniu i doświadczeniom, czyli zdobywaniu wiedzy w ulubiony dla dzieci sposób. Zagadnienia te poruszaliśmy w kontekście kolejnej omawianej wartości, jaką jest pomaganie.
          Dzieci zrozumiały, jak ważną rolę odgrywa powietrze w życiu człowieka, poznały znaczenia nowych wyrazów: zawierucha, wicher i zefirek. Przedszkolaki dowiedziały się jak ważne jest szanowanie otaczającego nas środowiska oraz aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych, muzycznych. Kolejny tydzień był poświęcony czterem żywiołom: wodzie, ogniu, powietrzu i ziemi. Maluchy dowiedziały się, co oznacza oszczędzanie wody oraz uczyły się stosować je w praktyce, podczas codziennych czynności higienicznych. Wspólnie przeprowadziliśmy eksperyment, który udowodnił, że nie każdą wodę można pić.
          „Burzę mózgów” wśród dzieci spowodowała rozmowa o pracy strażaka i jak niebezpieczny jest ogień i pożar. Dzięki tej rozmowie przedszkolaki wiedzą, że zapałki nie są do zabawy, a najważniejszy numer alarmowy, jaki powinni znać to 112. Dzieci zrozumiały, że woda gasi ogień.
          Podczas zabaw ruchowych, działań plastycznych maluchy ćwiczyły koordynację wzrokowo-ruchową oraz sprawność manualną.
          Trzeci tydzień poświęciliśmy odwadze – wartości, dzięki której dziecko zdobywa nowe umiejętności, nowe wiadomości, z których czerpie to, co będzie dla niego ważne całe życie, np. odwaga w mówieniu prawdy, odwaga w odmawianiu czynienia nieakceptowanych społecznie rzeczy, odwaga do eksploracji świat.
          Dzieci dowiedziały się, jak wygląda samolot, jakie wydaje dźwięki, ćwiczyły mięśnie, udając startujące i lądujące pojazdy. Wiedzą też, że w powietrzu można się przemieszczać także balonem.
          „Wyprawa samolotem” doprowadziła nas do Brazylii, kraju słynącego z karnawału. Dzieci poznały jej kulturę, potrawy, roślinność. Słuchały samby, oglądały w książkach przepiękne stroje, w których występują tancerze podczas karnawału.
          Aby dostać się do Brazylii, można polecieć samolotem albo popłynąć statkiem. Podczas zabaw nawiązujących do tematyki morskiej dzieci wcielały się w odważnych marynarzy.
          Kolejny tydzień był równie ważny, ponieważ był to ciąg dalszy zajęć dydaktycznych dotyczących odwagi. Odwagi mogą wymagać od dzieci sytuacje, które dla dorosłych są neutralne w odbiorze, jak na przykład wyprawa do fryzjera. Dla wielu maluchów to prawdziwe wyzwanie dlatego też postanowiłyśmy przybliżyć dzieciom zawód fryzjera i wszystko to, co jest z tym zawodem związane. Wiedzą, że wizyta u fryzjera jest przejawem dbania o siebie i nie wiąże się z przykrymi doznaniami, wprost przeciwnie – pozwala nam się poczuć lepiej ze swoim wyglądem.
          Nawiązując do tematu fryzjerstwa, przedszkolaki wysłuchały uważnie opowiadania „Jurek Jeżyk i karnawałowa fryzura”, odpowiadały na pytania dotyczące treści, uczyły się znaczenia określeń typu fryzura na jeża. Uczyły się zadawać pytania, a przede wszystkim nabierały odwagi do ich zadawania. Ćwiczyły umiejętność opisywania słowami tego, co widzą, a także usprawniały aparat mowy, wykonując różnorodne ćwiczenia, na przykład odtwarzanie dźwięków z otoczenia. 

           

          29.01.2023r.

          STYCZEŃ

          Miesiąc styczeń był bardzo pracowitym miesiącem dla dzieci. Dzieci poznały tradycje witania Nowego Roku, poznały nazwy dni tygodnia, nazwy pór roku, nazwy pory dnia. Bawiły się kolorami tworząc rytmy oraz kalendarz pory dnia. Poznały zasady bezpiecznych zabaw zimowych. Porównywały elementy i posługiwały się pojęciami duży, mały. Odnajdywały kształty w przedmiotach wokół nas (koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt). Chętnie rozwiązywały zagadki i słuchały czytanych książek, opowiadań. Dzieci przygotowywały się z chęcią do uroczystości Dnia Babci i Dziadka. Wpłynęło to na rozwijanie u nich aktywności muzyczno – ruchowej, zacieśniania więzi rodzinnych. Przedszkolaki stanęły na wysokości zadania. Pięknie wystąpiły. W podziękowaniu otrzymały oklaski najdroższych im babć i dziadków.

          Dzieci uczyły się od siebie nawzajem. Uczyły się wzajemnej pomocy, zrozumienia, cierpliwości, wyrozumiałości. Chętniej podejmowały wspólne aktywności. Zabawy swobodne coraz częściej toczyły się w różnych grupach - dziewczynki z chłopcami, lub jeśli odczuwały taką potrzebę, dziewczynki osobno, chłopcy osobno. Jak w każdej grupie społecznej, tak również w naszej grupie przedszkolnej istnieją liderzy oraz osoby mniej zaangażowane, uległe, podporządkowujące się innym. Jest to zupełnie naturalne, uwarunkowane cechami charakteru poszczególnych dzieci.

          W dotychczasowej pracy wychowawczej udało nam się zrealizować niemalże wszystkie postawione sobie cele. Dzieci znają zasady obowiązujące w przedszkolu, potrafią spożywać posiłki, znają plan dnia, bezpiecznie bawią się na placu zabaw, znają zasady uczestniczenia w zajęciach, wiedzą że należy sobie pomagać.

                  Większość dzieci doskonale radzi sobie z czynnościami samoobsługowymi w zakresie mycia się, spożywania posiłków, korzystania z toalety czy ubierania. Są jednak w grupie dzieci, które mimo posiadanych umiejętności nalegają na pomoc w ubieraniu, przebieraniu się.

          Praca z dziećmi wiąże się z nieustannym naciskiem na kształtowanie samodzielności, uspołecznianie. U niektórych dzieci widać pozytywną zmianę w zachowaniu. Wiele umiejętności uległo poprawie.

                 Nauczyciel prowadził z dziećmi rozmowy na temat Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zapoznał ich z celem tej akcji jakim jest ochrona zdrowia, ratowanie życia  chorych osób w szczególności dzieci i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia

           Dzieci chętnie uczestniczyły w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wrzucając do puszki pieniądze.

           

           

           

          28.12.2022r.

          Grudzień

                      Miesiąc grudzień był bardzo ciekawy i pełen  pozytywnych emocji dla dzieci. Wynikało to min. z fakty, że spadł śnieg. Dzieci korzystały z uroków zimy. Był to też okres przygotowań do świąt w naszej grupie. Dzieci uczyły  się śpiewania kolęd, poznały tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe, wykonały prace plastyczne związane tematycznie ze świętami.

                      Przedszkolaki uczestniczyły też w zabawie z Mikołajem, wspólnych zdjęciach, otrzymały prezenty. Czas ten w dużym stopniu wpłynął na pogłębienie więzi między dziećmi i dorosłymi w grupie.

          Dzieci chętnie słuchały czytanych przez nauczyciela książek. Wpłynęło to na kształtowanie umiejętności koncentrowania się przez dłuższy czas, poszerzanie doświadczeń językowych dzieci, wdrażanie do uważnego słuchania wypowiedzi innych. Uczestniczyliśmy w wycieczce do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żyrardowie.  Tam pani przedstawiła dzieciom alfabet pozytywnych emocji na podstawie kart narracyjnych pt.: ,,Czułość”’ . Przedszkolaki utrwaliły określanie i nazywanie emocje, które towarzyszą im w codziennym życiu. Super prowadzone warsztaty z teatrzykiem Kamishibai wprowadziły dzieci w świat magii czytania, rozbudziły zainteresowania czytelnicze.

           

           

           

          28.11.2022

          LISTOPAD

                   Miesiąc listopad jest 3 miesiącem, w którym dzieci uczęszczały do przedszkola. Miło jest popatrzeć na nasze przedszkolaki, które są już super przedszkolakami. Dzieci samodzielnie spożywają posiłki, niektórym tylko trzeba jeszcze pomagać. Dzieci CHCĄ być samodzielne na każdym kroku: w łazience, przy posiłkach, w szatni, podczas przygotowania do leżakowania i po nim. Jest to miłe dla pań, chociaż trzeba ciągle je wspierać.  Przedszkolaki są otwarte na kontakty z innymi dziećmi. Chętnie się razem bawią, niestety jeszcze powstają konflikty, które nauczyciel rozstrzyga. Dzieci lubią zabawy ruchowe. Lubią śpiewać, ilustrują treść piosenki wykorzystując odpowiednio dostosowane elementy ruchu. Dzieci lubią pobyt na powietrzu. Starają się uważnie słuchać bajek i opowiadań. Niestety mają jeszcze problem ze skupieniem uwagi i słuchaniem wypowiedzi innych. Dzieci zostały zapoznane z podstawowymi figurami geometrycznymi. Poznały symbole narodowe i hymn Polski. Rozmawialiśmy o tym w jakim mieście, kraju mieszkamy i do jakiego przedszkola chodzą dzieci. Oglądały dwa spektakle teatralne „Polskie dróżki”  oraz „Zaginiona owieczka”. Wdrażały się do odbioru sztuki teatralnej. Wysłuchały Koncertu muzycznego i poznały instrumenty strunowe szarpane. Oglądały film w wymiarze 3 D  pt. „Fru”. Uroczyście świętowały „Dzień Pluszowego Misia”.  Poznały uproszczoną historię powstania misia maskotki i jego losy. Uczestniczyły w spotkaniu z dentystą. Dowiedziały się o konieczności dbania  o zęby. Skorzystały z dentystycznej kontroli uzębienia w       „ Dentobusie”.

           

          28.10.2022r.

          PAŹDZIERNIK

          W miesiącu październiku rozmawialiśmy o oznakach jesieni występujących w przyrodzie. Poznaliśmy dary jakie zsyła nam ta pora roku. Bawiliśmy się liśćmi, zwracając uwagę na ich kształt, kolorystykę, fakturę i wielkość. Dzieci oglądały przyniesione przeze mnie kasztany, żołędzie, jarzębinę. Przedszkolaki poznały też zwierzęta żyjące w lesie. Mieliśmy okazję  rozwiązywać  ciekawe zagadki słowne, dotyczące mieszkańców lasu. Rozwinęliśmy zdolności manualne uczestnicząc w pracach plastycznych min. wylepiając plasteliną „jeżyka” i wydrapując mu kolce patyczkiem. Dzieci chętnie malowały farbami. Poznały zwierzęta żyjące w lesie. Rozpoznawały też wygląd, smak i kolor owoców i warzyw. Uczyliśmy się nazw figur geometrycznych i szukaliśmy ich kształtów w sali. W październiku aby jeszcze lepiej się  poznać  i zintegrować  określaliśmy w rozmowach swoje ulubione potrawy, formy wypoczynku. Prowadziliśmy  rozmowy   na  temat  przyjaźni i koleżeństwa. Słuchaliśmy opowiadania podkreślającego wartość przyjaźni „Chcę mieć przyjaciół”. Utrwaliliśmy nazwy wybranych części własnego ciała, poprzez zabawy i ćwiczenia ruchowe, oraz wiersz „Części ciała”. Uczyliśmy się samodzielnego   wykonywania czynności samoobsługowych (ściąganie ubrań, butów, umieszczanie ich w wyznaczonym miejscu sali, oraz zakładanie ubrań i butów). Dowiedzieliśmy się, jak należy się ubierać stosownie do jesiennej aury, oraz nazywać  części garderoby. Ćwiczyliśmy   samodzielne spożywanie posiłków, oraz prawidłowe posługiwanie się łyżką  i widelcem. Rozmawialiśmy na temat naszych ulubionych zabaw, czynności wykonywanych w domu, uzasadnialiśmy własne wybory. Uczyliśmy się piosenek na zbliżające się pasowanie. W tym miesiącu również czekały nas niespodzianki. W przedszkolu dzieci oglądały przedstawienia teatralne.

           

          28.09.2022

          WRZESIEŃ

          Minął pierwszy miesiąc pobytu dzieci w przedszkolu. Dzieci dobrze zaadoptowały się do warunków przedszkolnych. Chętnie chodzą do przedszkola. Są coraz bardziej samodzielne. Nadal jednak wymagają pomocy związanej z ubieraniem się, korzystaniem z toalety czy czynnościami higienicznymi – podciąganiem rękawów, myciem rąk.

          Nieliczne dzieci zaczynają szukać kontaktów z rówieśnikami, inne bawią się jeszcze same. Dzieci chętnie biorą udział w zabawach zorganizowanych.  Lubią śpiewać, malować, słuchać czytanych przez nauczyciela książek. Przedszkolaki lubią pobyt na placu przedszkolnym, chętnie korzystają ze zjeżdżalni i karuzeli.