Nawigacja

Programy i Akcje Słonecznego Przedszkola

2018/2019

12-14.12.2018

KIERMASZ DLA FILIPKA

W naszym przedszkolu odbył się kiermasz charytatywny ,,Otwórzmy nasze serca dla innych”. Celem akcji była zbiórka pieniędzy na dalsze leczenie Filipka Sucheckiego. Akcję poprzedziło przygotowanie przez nauczycieli i innych pracowników przedszkola, dzieci i rodziców, świątecznych ozdób i nie tylko. Każdego dnia przybywało coraz więcej nowych rzeczy na kiermasz. Oprócz ozdób znalazły się też pierniczki i ciasteczka - rewelacyjne! Wszyscy spisali się znakomicie! W dniu 14.12.2018r. po zakończeniu akcji pieniądze trafiły do Fundacji ,,Z miłości do dziecka”, która mieści się w Żyrardowie przy ul. Piaskowej 21/23. Zebrano środki pieniężne w kwocie 1540,30 zł. Reasumując nasza akcja charytatywna odniosła duży sukces. Najlepszym tego dowodem jest wdzięczność rodziców Filipka oraz przedstawicieli Fundacji zamieszczona w formie pisemnej na stronie internetowej Fundacji ,,Z miłości do dziecka”. I w tym miejscu po raz kolejny składamy, OGROMNE PODZIEKOWANIA” dzieciom, rodzicom, pracownikom przedszkola,  za zaangażowanie, okazanie serca, empatii. Mamy też ogromną nadzieję, że zaszczepiliśmy u dzieci chęć pomagania i że to zaowocuje w przyszłości.

 

PAMIĘTAJMY!

,,Człowiek jest wielki nie przez to,

co posiada, lecz przez to, kim jest;

nie przez to, co ma, lecz przez to,

czym dzieli się z innymi”.

Jan Paweł II (Karol Wojtyła)

      

Koordynator akcji: mgr Katarzyna Strzelecka

 

30.11.2018 

WYGRANA W KONKURSIE NA WIERSZ PATRIOTYCZNY

Dzisiejszego dnia Pani Elżbieta Kurt wraz z grupą - 4-latki (2) otrzymała nagrodę za napisanie wiersza patriotycznego z okazji obchodów 100-lecia Niepodległej Polski jaki został zorganizowany przez Niepubliczne Przedszkole "Inna Bajka" z Tartaku Brzózki. Pani Ela za swoją twórczość zdobyła I Miejsce.  Dzieci z grupy otrzymały mnóstwo nagród i prezentów od organizatorów. Serdecznie gratulujemy! A oto nagrodzony wiersz:

"MAŁY POLAK"

Jestem małym przedszkolakiem

dumnym z tego, żem Polakiem.

Orzeł biały to mój znak,

- wszystkim śmiało mówię tak.

Me kolory najpiękniejsze w świecie.

Jakie? Nigdy nie zgadniecie,

Nie niebieski, nie zielony,

Ale biały i czerwony.

Wesoło flaga powiewa,

a wokół zielone drzewa.

Wysoki Tatry - Góry

sięgają samej chmury.

Szumiące Bałtyckie Morze

w oświętnym jest humorze.

Bo dziś ja i ty kolego,

śpiewamy "Mazurek Dąbrowskiego"

Autro: mgr Elżbieta Kurt

29.11.2018

STOMATOLOG W PRZEDSZKOLU

CZĘŚĆ 1:

Przedszkole już drugi rok koontynuuje współpracę z Gabinetem Stomatologicznym "Uśmiechnij się" z Żyrardowa. Dzięki uprzejmości Pani Doktor Joanny Kowalczyk i Pani Higienistki Żanety Matyjasek Słoneczne Przedszkolaki w dniu dzisiejszym miały okazję porozmawiać na temat dbania o zęby, szczotkowania ich oraz budowy zębów i dziąseł. Miały możliwość obejrzenia materiałów poglądowych na temat mycia zębów, a nawet wygrania szczotek i past do ich mycia.  Wszystkie dzieci otrzymały zaproszenie na bezpłatną fluoryzację zębów do gabinet - za co bardzo serdecznie dziękujemy. A już za tydzień każda z grup będzie miała okazję być w Gabinecie Dentystycznym i zobaczyć jak to wszystko wygląda i działa ;) Bardzo DZIĘKUJEMY.

Koordynator akcji: mgr Katarzyna Gozdek

    

28.11.2018

PAKA DLA KRESOWIAKA

Słoneczne Przedszkole już po raz drugi przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji charytatywnej PAKA DLA KRESOWIAKA, polegającej na zbiórce żywności dla KOMBATANTÓW I KRESOWIAKÓW ZE LWOWA. Każdy Nauczyciel Miejskiego Przedszkola wytłumaczył dzieciom kim są te osoby i poprosił, aby wspólnie z rodzicami przygotowali dary dla Polaków, którzy życią i mieszkają za granicą naszego kraju - są to osoby starsze, żyjące często w słabych warunkach mieszkaniowych. Udało nam się zebrać 11 PEŁNYCH PACZEK, które dodatkowo zawierają Kartki Bożonarodzeniowe, opłatki i książki o historii Polski. To dzięki naszym Wychowankom i ich Rodzicom oraz Nauczycielom z Miejskiego Przedszkola nr 5 - zebraliśmy tak wiele artykułów spożywczych, które pozwolą przeżyć te Święta Bożego Narodzenia w ciepłej i rodzinnej atmosferze - w łączności z Polakami. Bardzo DZIĘKUJEMY za okazane SERCE.

Koordynator akcji: mgr Katarzyna Gozdek

 

    

21.11.2018

SZPITAL PLUSZOWEGO MISIA 

Kolejny wyjątkowy dzień w historii naszego Słonecznego Przedszkola - SZPITAL PLUSZOWEGO MISIA. Dzięki uprzejmości Studentów Medycyny z Łodzi, którym przewodziła Paulina Lis - przyszła Pani Doktor, Słoneczne Przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w niezwykłej akcji polegającej na niwelowaniu strachu przed wizytą lekarską,  a nawet szpitalną. Dzieci mogły tego dnia przynieść do Przedszkola "chorego" Misia-Pacjenta, który miał być wyleczony w Szpitalu. Przedszkolaki z grup 4 i 5-latków miały okazję przejść przez wszystkie etapy wizyty lekarskiej - rejestrację, pomiary, badania lekarskie polegające na sprawdzeniu oczu, uszu, brzucha, a nawet bandażowaniu, następnie mogły zabrać Misia na badanie EEG, EKG i rentgen, a nawet miały okazję go zooperować ;) Grupy 6-latków miały poprowadzony przez studentów Kurs Pierwszej Pomocy - poznali pozycję boczną ustaloną oraz dowiedzieli się jaka jest sekwencja przywracania oddechu - 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy - proces resuscytacji mogli wykonywać na specjalnych fantomach, a także na swoich Misiach. To był dzień pełen wrażeń, ale przede wszystkim pragniemy PODZIĘKOWAĆ STUDENTOM - WOLONTARIUSZOM MEDYCYNY Z ŁODZI za cudowne poprowadzenie tych zajęć.

Koordynator akcji: mgr Katarzyna Gozdek

    

09/11/2018

#REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ

 

Dzień 9 listopad 2018r to dzień szczególny. Słoneczne Przedszkolaki wraz z nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi biły #Rekord dla Niepodległej.  Zanim nastąpił ten szczególny moment wysłuchaliśmy od zaproszonych gości - Dyrektora Muzeum Mazowsza Zachodniego Pana Bogusława Nietrzebka oraz Pana Marcina Olborskiego - historii dochodzenia naszego państwa do niepodległości oraz specjalnie napisanego na tą okoliczność wiersza Pani Elżbiety Kurt, który zaprezentowały 4-latki. O godzinie.11.11 wspólnie odśpiewaliśmy 4 zwrotki Hymnu Polski "Mazurek Dąbrowskiego" autorstwa Józefa Wybickiego. Był to projekt MEN o charakterze ogólnopolskim, a nas mogło w nim zabraknąć. Zdarzają się w historii takie dni, które łączą wszystkich Polaków - my tę jedność oraz dumę poczuliśmy dziś śpiewając wspólnie Mazurka Dąbrowskiego. 

Koordynator akcji: mgr Katarzyna Szamraj

link do filmów:

#Rekord dla Niepodległej cz.1

#Rekord dla Niepodległej cz.2

 

    

 

23/10/2018

AKCJA ZEBRA

 

Dzisiejszy poranek rozpoczęliśmy bardzo nietypowo - ubrani w kamizelki odblaskowe i różne odblaski - o 9.30 wszystkie średnie i starsze grupy wyszły na plac przed przedszkolem, aby spotkać się z Panią Policjantką St. Posterunkową Moniką Helińską, która była odpowiedzialna za AKCJĘ ZEBRA "Kierowco, nie polujemy na zebrach!" z ramienia Powiatowej Komendy Policji w Żyrardowie. Chwilę porozmawialiśmy gdzie będziemy szli i jak będziemy się zachowywali podczas akcji. A później poszliśmy na skrzyżowanie 1-Maja i Pięknej - na pasy dla pieszych. Dwoje Policjantów z drogówki razem z dwójką dzieci z każdej grupy zatrzymywało kierowców i chwilę rozmawiali na temat tego jak należy zachowywać się na pasach, kiedy wchodzą na nie piesi. Każdy kierowca otrzymywał ulotkę o naszej akcji oraz rysunek wykonywany przez dzieci dotyczący ruchu drogowego. Starsze grupy wykonały również transparenty informujące o AKCJI ZEBRA. Kiedy każdy Słoneczny Przedszkolak, chwilę porozmawiał wraz z Policjantami i Kierowcami wróciliśmy do przedszkola, aby podyskutować o tym jak należy się zachowywać na drodze, na pasach, na ścieżkach rowerowych -  o ruchu drogowym i bezpieczeństwie na drodze. Bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY za możliwość przeprowadzenia tego typu akcji w naszym przedszkolu. Do zobaczenia za rok ;)

Koordynator akcji: mgr Katarzyna Gozdek

      

19/10/2018

AKCJA ODPAD ZDASZ, DRZEWKO MASZ - 8 EDYCJA

 

W miniony piątek w Miejskim Przedszkolu nr 5 odbył się finał akcji "ODPAD ZDASZ, DRZEWKO MASZ".  Od połowy września Słoneczne Przedszkolaki wraca z Rodzicami oraz Nauczycielami zbierali elektrośmieci: makulaturę, przeterminowane leki, zużyte baterie, małe AGD. Dzięki tej zbiórce mogliśmy pomóc dzieciom z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Żyrardowie. Udało się nam zebrać cały kontener elektrośmieci oraz kilkadziesiąt kilogramów makulatury za sprawą firmy Ruuki, która oddawała ją na nasze konto. Bardzo dziękujemy firmie RUUKI za pomoc z naszej zbiórce. Dzięki naszym wspólnym wysiłkom otrzymaliśmy od firmy EMKA S.A. 40 drzewek tuja szmaragd oraz 9 wrzosów, które zostaną zasadzone na terenie naszego Słonecznego Przedszkola, dzięki pomocy kilku chętnym Rodzicom. Bardzo serdecznie dziękujemy firmie EMKA S.A. i panu Krzysztofowi Rdestowi za zorganizowanie tej akcji w naszym Przedszkolu oraz pani Marioli Sierhej za dobrą komunikację i koordynację akcji. 

Koordynator akcji: mgr Katarzyna Gozdek

   

 

02/03/10/2018

AKCJA AUTOCHODZIK 2 EDYCJA

Miejskie Przedszkole nr 5 w porozumieniu ze Strażą Miejską z Żyrardowa już po raz drugi zorganizowało prewencyjną Akcję Autochodzik polegającą na wdrażaniu Słonecznych Przedszkolaków w zasady ruchu drogowego.  Grupy 4-latków, 5-latków i 6-latków wybrały się na dużą salę na ul. Waryńskiego, gdzie zostały przeprowadzone zajęcia, polegające na wczuciu się w rolę pieszego lub samochodu, pozwalające zrozumieć zasady funkcjonowania skrzyżowania ze światłami. Dzieci miały okazję poznać i nazywać znaki drogowe, poruszać się po pasach i jeździć samochodami. Strażnicy Miejscy obdarowali najbardziej aktywnych Przedszkolaków kamizelkami odblaskowymi, a wszystkie Słoneczne Przedszkolaki otrzymały odblaskowe opaski. Bardzo dziękujemy Straży Miejskiej i Magdalenie Popowczak - Naczelnikowi Wydziału Prewencji odpowiedzialnej za fachowe zorganizowanie i przeprowadzenie AKCJI AUTOCHODZIK!

Koordynator akcji: mgr Katarzyna Gozdek

    

 

 

08/09/2018

MALOWANIE SPRZĘTÓW OGRODOWYCH

Rodzice Słonecznych Przedszkolaków, Nauczyciele oraz Pracownicy Miejskiego Przedszkola nr 5 w sobotę 8 września 2018 podjęli trud odnowienia - wyszlifowania i pomalowania na nowo - zabawek na placach przedszkolnych, płotu oraz wszystkich ławek na terenie naszego Przedszkola. Jesteśmy ogoromnie wdzięczni za poświęcony czas i wszystkie ręce chętne do pracy. RAZEM ROBILIŚMY TO DLA NASZYCH DZIECI I WYCHOWANKÓW. Efekt jest oszałamiający, a dzieci będą zachwycone. Ważne, że potrafimy jako społeczność Słonecznego Przedszkola zgrać się i działać dla Naszych Dzieci. Jeszcze raz wszystkim obecnym bardzo DZIĘKUJEMY!

Koordynator akcji: mgr Katarzyna Gozdek

    


ROK 2018/2019

Aktualności

Kontakt

  • Miejskie Przedszkole nr 5 w Żyrardowie
    ul. Leszno 19
    96-300 Żyrardów
  • 46 855-44-48

Galeria zdjęć