• O nas

• 1. Charakterystyka przedszkola

Miejskie przedszkole nr 5 w Żyrardowie położone jest w bardzo dobrej lokalizacji. Choć wydawać by się mogło, że jest nieco oddalone od centrum miasta, to tak naprawdę 15-minutowy spacer z centrum do przedszkola można potraktować wyłącznie w kontekście zdrowej aktywności fizycznej. Kilkunastominutowy spacer na Plac Jana Pawła II do Centrum Kultury, czy do Muzeum Mazowsza Zachodniego w Parku Dittricha, zdecydowanie sprzyja organizacji wycieczek historyczno-kulturalnych, tak aby najmłodsi od samego początku poczuli ogromną więź z lokalnymi tradycjami. Dla dziecka w wieku 3 do 6 lat środowisko rodzinne jest bardzo ważne, jednak niewystarczające. Jego dynamiczny rozwój wymusza konieczność wyjścia poza bezpieczne granice domu rodzinnego, aby poznawać dalsze otoczenie.

Słoneczne Przedszkole posiada 7 sal dydaktycznych, nowocześnie umeblowanych i doskonale wyposażonych w pomoce dydaktyczne i zabawki. Przy każdej sali znajduje się łazienka oraz schowek na leżaki i pościel. W przedszkolu funkcjonuje sala rekreacyjna. Na terenie przedszkola znajduje się kuchnia z obszernym i nowoczesnym wyposażeniem oraz pomieszczeniami magazynowymi. Nieodpartym atutem placowki jest ogród o powierzchni 4.411 m2, wyposażony w bezpieczny plac zabaw odrębny dla dzieci młodszych i starszych. Składa się z drewnianego kompleksu zjeżdżalni, toru przeszkód, zabawek na sprężynkach, huśtawek, dużej i małej piaskownicy.

Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 17.00

2. Wizja przedszkola

Głównym celem mojego działania byłoby dążenie do tego, aby placówka była miejscem, które jest dopełnieniem domu rodzinnego. Przedszkole powinno zatem:

● zapewnić opiekę, wychowywać w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa,

● budować poczucie tożsamości regionalnej i narodowej, uczyć patriotyzmu,

● dostosować zajęcia dydaktyczno-ruchowe do twórczego działania swoich podopiecznych,

● udzielić dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej,

● ściśle współpracować z rodzicami,

● promować zdrowie i zachowania przyjazne przyrodzie,

● stworzyć warunki do integracji dzieci przedszkolnych z grupami dzieci niepełnosprawnych, uczyć od wczesnego dzieciństwa wzajemnej tolerancji, życzliwości i zrozumienia,

● umożliwić osiągnięcie gotowości szkolnej.

3. Wychowanie

Należy wyjść z założenia, że wszystko co robimy w przedszkolu, jego priorytety i wizje przyszłości powinny być skierowane w stronę dziecka. To ono jest najważniejsze i to jemu musimy zapewnić odpowiedni rozwój i dogodne warunki. Dziecko, które ukończy Słoneczne Przedszkole nr 5 w Żyrardowie powinno:

● dążyć do samorozwoju,

● być samodzielne,

● być komunikatywne,

● być ciekawe świata,

● być twórcze,

● być odpowiedzialne za swoje czyny,

● być otwarte i kreatywne,

● potrafić współpracować w grupie.

Przedszkole jako placówka powinno zapewnić mu bezpieczeństwo oraz wskazać wszystkie możliwości rozwoju.

Jan Korczak, wybitny pedagog i wychowawca dzieci powiedział: „Zmieniają się czasy, zmieniają się ludzie, nigdy natomiast nie zmieni się ich zapotrzebowanie na miłość”. Koncepcja pracy respektuje cztery filary nowoczesnej edukacji:

● wiedzę – dziecko musi rozumieć otaczającą go rzeczywistość, tak aby potrafiło się odpowiednio komunikować ze społeczeństwem, rozwijając przy tym swoje umiejętności,

● umiejętności – dziecko musi radzić sobie z różnymi zadaniami, dlatego też już w przedszkolu powinno posiąść odpowiednie kompetencje,

● system wartości i postaw – dziecko musi potrafić podjąć odpowiednią decyzję. Aby tak się stało powinno samodzielnie myśleć, zbudować swój system wartości oraz wykształcić swoją osobowość,

● współdziałanie – dziecko powinno szanować swoją indywidualność, ale także uczyć się współistnienia z drugim człowiekiem. Powinno także potrafić rozwiązać konflikt i poszukać kompromisu.

Absolwent naszego przedszkola powinien zatem:

● mieć poczucie bycia Polakiem oraz świadomość własnej tożsamości,

● być otwarty na nowoczesny świat,

● respektować wartości moralne,

● mieć dobrze rozwinięte procesy poznawcze,

● być zainteresowany samorozwojem,

● potrafić współdziałać w grupie,

● mieć świadomość prozdrowotną i proekologiczną,

● być bardzo dobrze przygotowany do podjęcia obowiązków szkolnych.

4. Misja przedszkola

"Wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu - o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat." Robert Fulghum

Misją przedszkola jest wspomaganie intelektualnego, emocjonalno- społecznego i fizycznego rozwoju dziecka uwzględniając jego możliwości, upodobania i zdolności, szanując jego godność i potrzeby w atmosferze miłości i akceptacji, gdzie odnajdzie siebie i pokocha cały świat.

Do misji przedszkola załączamy także:

● rozumienie i zaspokajanie potrzeb dzieci i rodziców

● rozwijanie aktywności twórczej poprzez rozmaite formy ekspresji zdobywanie wiedzy i umiejętności, przy użyciu i zastosowanie innowacyjnych metod pracy nauczycieli

● znajdowanie możliwości indywidualnego rozwoju wrodzonych, twórczych

● i intelektualnych możliwości dziecka

● poczucie się bezpiecznym w przyjaznej i miłej atmosferze

● wprowadzanie w świat wartości ogólnoludzkich poprzez wychowanie do wartości

● wychowywane w potrzebie kontaktu z przyrodą, ucząc je proekologicznego myślenia,

● integrując personel i rodziców będziemy podejmować działania, które pozwolą dzieciom rozwijać się zgodnie z prawami, jakie dała mu natura, poprzez zabawę pozna i pokocha otaczający je świat.