• Przyjaciele Zippiego - międzynarodowy program edukacyjny

• Program „Przyjaciele Zippiego”

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI MIĘDZYNARODOWEGO PROGRAMU PRZYJACIELE ZIPPIEGO W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 5 W ŻYRARDOWIE W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

W roku szkolnym 2016/2017 w grupie sześciolatków w Miejskim Przedszkolu NR 5
          w Żyrardowie był realizowany program Przyjaciele Zippiego. W zajęciach uczestniczyło 20 osób (8 chłopców i 12 dziewczynek). Zajęcia były prowadzone zazwyczaj 2 razy w tygodniu. Termin realizacji programu: 10 X 2016 r. – 09 II 2017 r.

Zajęcia miały swój stały rytuał. Rozpoczynały się od ustawienia na dywanie postaci Zippiego, który towarzyszył dzieciom przez cały czas zajęć. Po zakończeniu zajęcia patyczak był odnoszony do „kącika Zippiego” na parapet okna.

Zgodnie z programem zostały przeprowadzone 24 zajęcia oraz warsztaty plastyczne (dodatkowe zajęcia), które przeprowadziła mama dziecka z grupy. Dzieci wykonały patyczaki, które zostały zawieszone na gałęziach brzozy i umiejscowione w „kąciku Zippiego”.

Ostatnie zajęcie z cyklu połączone było ze słodkim poczęstunkiem, wspólnym świętowaniem. Były organizowane w sali wystawki prac plastycznych związanych z treścią niektórych zajęć.

Dzieci nauczyły się piosenki „Zippi”, którą zaprezentowały w trakcie uroczystego programu artystycznego na zakończenie realizacji programu Przyjaciele Zippiego.

Dzieci przestrzegały ściśle ustalonych zasad w toku zajęć. Otwarcie mówiły o swoich uczuciach, problemach, konfliktach w domu rodzinnym. Dzieliły się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami.  Z dużym zaangażowaniem odgrywały scenki dramowe. Szczególnie chętnie odgrywały scenki dotyczące sytuacji konfliktowych. Wymyślały ciekawe rozwiązania. Najbardziej interesującymi dla dzieci spotkaniami okazały się te, które dotyczyły przyjaźni oraz rozwiązywania problemów. Atrakcją dla dzieci było losowanie zadań z pudełka.

Z wielkim entuzjazmem dzieci wypełniały karty ewaluacji na podsumowanie zajęć.
          Po zakończeniu realizacji każdej części spotkania dzieci otrzymywały karty – Ćwiczenia Domowe. Ćwiczenia wykonywane z rodzicami w domu cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony rodziców. Znamienna była wypowiedź dziewczynki: „Ja kocham te karty, bo wtedy mama jest ze mną i ma dla mnie czas”.

Odbyła się wycieczka na cmentarz. Dzieci nabrały świadomości, iż wszystko ma swój czas, oswajały się z problemem śmierci.

Widoczne efekty związane z realizacją programu:

- wzrost zaufania między dziećmi i nauczycielem,

- samodzielność w szukaniu sposobów rozwiązywania problemów, umiejętne rozwiązywanie problemów,

- inne podejście do spraw konfliktowych, pokojowe rozwiązywanie problemów,

- częste odwoływanie się do reguł przyjętych na zajęciach w naturalnych sytuacjach,

- poszerzenie zakresu słownictwa poprzez nazywanie i opisywanie swoich uczuć (rozmowy o uczuciach, zwierzanie się),

- umiejętność stosowania się do poznanych zasad,

- większa wrażliwość na potrzeby innych; przejawy empatii,

- wyrażanie chęci współpracy w sytuacjach zadaniowych.

Uwieńczeniem zajęć był krótki program artystyczny zaprezentowany przez dzieci w obecności Dyrektora i wicedyrektora placówki, Rodziców dzieci oraz zaprzyjaźnionej grupy dzieci 5-latków z naszego przedszkola (03 III 2017 r.). Oprócz uroczyście wręczonego dyplomu i korony każde dziecko otrzymało na pamiątkę zdjęcie Zippiego.

Zdjęcia z realizacji programu zamieszczone są w galerii zdjęć przedszkola.