• Z życia grupy

        • 31.05.2023

          MAJ


          Drodzy Rodzice!


          W minionym tygodni zaczęliśmy poznawać nową wartość – WIEDZĘ. Rozumiemy, co znaczy wiedzieć i do czego wiedza jest potrzebna. Dowiadujemy się, skąd można czerpać wiedzę i że bardzo ważnym jej źródłem są książki – dlatego należy o nie dbać. Przez cały tydzień szukaliśmy miejsc z książkami – odwiedziliśmy bibliotekę i stworzyliśmy własną w przedszkolu. Znamy miejsca, gdzie można kupić książki. I najważniejsze – chcemy jak najszybciej nauczyć się czytać, bo wtedy sami będziemy mogli zdobywać wiedzę. 
          Niektórzy z nas potrafią już dobrze czytać i czytają innym. To dlatego, że przez cały rok poznawaliśmy litery – znamy prawie wszystkie. 
          Coraz lepiej dodajemy i odejmujemy. Doskonalimy tę umiejętność przy każdej okazji, np. bawiąc się w sklep. Używaliśmy monet, kupując książki – oczywiście w zabawie. 
          Bawiliśmy się przy nowej piosence, która opowiada o bibliotece. 
          W następny tygodniu mieliśmy bardzo dużo pracy – tworzyliśmy bajkę; najpierw ją wymyśliliśmy, potem rysowaliśmy. Wiemy, ile trudu trzeba włożyć, by wydać książkę, i to nie tylko papierową, oraz jak dużo osób pracuje, by książka mogła powstać. Rozumiemy też, jak ważna jest wiedza ta dawna i ta nowa. Wiemy też, że książka może być nie tylko papierowa. 
          Poznaliśmy kolejną literę ł, Ł. Niektórzy z nas umieją już dobrze czytać i czytają innym dzieciom. 
          Coraz lepiej dodajemy i odejmujemy na kasztanach, fasolkach, palcach, a niektórzy w pamięci. Ćwiczyliśmy płacenie, kupując książki – oczywiście w zabawie. 
          W następny tygodniu rozmawialiśmy o naszych rodzinach. Najpierw rozmawialiśmy z dziadkami i wiemy, jacy byli nasi rodzice, gdy mieli sześć lub siedem lat – co lubili, a czego nie, jak się zachowywali i czy chodzili do przedszkola tak jak my. Dowiedzieliśmy się, gdzie pracują i co robią w swojej pracy. Staramy się zrozumieć, jak wielką wartością jest RODZINA – daje poczucie bezpieczeństwa, a wszyscy jej członkowie wzajemnie sobie pomagają. 
          Poznaliśmy już wszystkie litery – potrafimy czytać nie tylko proste wyrazy, lecz także zdania. Niektórzy z nas czytają innym dzieciom. 
          Coraz lepiej dodajemy i odejmujemy na palcach, a niektórzy z nas w pamięci. Ćwiczyliśmy płacenie, kupując prezenty dla rodziców – oczywiście w zabawie. 
          Poznaliśmy nowe piosenki, które zaśpiewamy mamie i tacie. Zatańczymy im też taniec podczas występów.

          W minionym tygodniu dalej rozmawialiśmy o naszych rodzinach. Rozumiemy, że dom to miejsce, w którym jesteśmy wszyscy razem, kochamy się i wspieramy i każdy z nas jest tak samo ważny. Nauczyliśmy się też, że mamy dużą rodzinę – są nią ciocie, wujkowie i kuzyni. 
          Największą radość sprawiło nam przygotowanie niespodzianki dla naszych bliskich. Nie ma nic lepszego niż wspólna zabawa z rodzicami. 
          Poznaliśmy już wszystkie litery – potrafimy czytać nie tylko proste wyrazy, lecz także zdania. 
          Jesteśmy świetnymi matematykami: liczymy, dodajemy, odejmujemy i doskonale się przy tym bawimy. Potrafimy mierzyć miarką; tę umiejętność wykorzystujemy przy konstruowaniu zabaw.
          Znamy wiele tańców i piosenek, które chętnie tańczymy i śpiewamy. 

          Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:
          – odwiedźcie bibliotekę – już czas zapisać do niej dziecko;
          – wygospodarujcie codziennie chociaż pół godziny na wspólne czytanie;
          – pozwólcie, by to dzieci czytały Wam – jest to dla nich ważne; pokażcie, jak bardzo mądre macie dzieci.
          – mówcie dzieciom, jak bardzo są dla Was ważne, o swoich uczuciach i emocjach związanych z rodziną; 
          – opowiadajcie dzieciom o Waszej swojej rodziny – oglądajcie wspólnie stare zdjęcia, opowiadajcie o osobach, które przedstawiają; 
          – pozwólcie dzieciom wyrażać zdanie w kwestiach ważnych dla wszystkich członków rodziny – pokażcie im, że są ważne, a ich zdanie się liczy.
          – rozmawiajcie z dziećmi o wszystkim – opowiadajcie historie i anegdoty ze swojego dzieciństwa; 
          – opowiadajcie o swojej pracy – w ten sposób uczycie je szacunku do pracy i pokazujecie jej wartość.
           

          28.04.2023

          KWIECIEŃ


          Drodzy Rodzice!


          W pierwszy tygodniu  miesiąca uczyliśmy się, co to jest SZACUNEK. Dowiedzieliśmy się, że należy szanować nie tylko ludzi czy zwierzęta, ale także przedmioty, ponieważ są efektem pracy człowieka. Szczególnie powinniśmy szanować dzieła sztuki, czyli, obrazy, muzykę, rzeźby, ale także przedmioty codziennego użytku, które są człowiekowi potrzebne. Rozumiemy, że szacunek to także to, jak się zachowujemy w różnych miejscach – na wystawie czy na koncercie. Poznaliśmy nową literę f, F. Dzięki temu potrafimy przeczytać jeszcze więcej słów, a nawet całych zdań. Niektórzy z nas starają się już pisać.  Coraz lepiej dodajemy i odejmujemy na patyczkach czy palcach, a niektórzy w pamięci. Poznawaliśmy figury geometryczne, podawaliśmy ich nazwy. Bardzo lubimy muzykę. Próbowaliśmy grać jak orkiestra i tańczyć jak grupa baletowa, czyli wszyscy razem. 
          W kolejnym  tygodniu dalej poznawaliśmy wartość, jaką jest szacunek. Rozumiemy, że należy szanować tradycję, kulturę, to, co jest związane z przeszłością, ale także pracę ludzi dbających o dobra kultury – aktorów, reżyserów, pracowników muzeum itd. Dzięki pracy etnografów wiemy, że te same rzeczy mogą mieć różne, czasem zupełnie inne nazwy. Znamy już wiele liter i potrafimy przeczytać całe zdania. Coraz lepiej dodajemy i odejmujemy na palcach lub w pamięci. Bawiąc się w sklep, poznawaliśmy monety. Kupowaliśmy i sprzedawaliśmy na niby.
          W minionym tygodniu zaczęliśmy poznawać nową wartość – WIEDZĘ. Rozumiemy, co znaczy wiedzieć i do czego wiedza jest potrzebna. Dowiadujemy się, skąd można czerpać wiedzę i że bardzo ważnym jej źródłem są książki – dlatego należy o nie dbać. Przez cały tydzień szukaliśmy miejsc z książkami – odwiedziliśmy bibliotekę i stworzyliśmy własną w przedszkolu. Znamy miejsca, gdzie można kupić książki. I najważniejsze – chcemy jak najszybciej nauczyć się czytać, bo wtedy sami będziemy mogli zdobywać wiedzę.  Niektórzy z nas potrafią już dobrze czytać i czytają innym. To dlatego, że przez cały rok poznawaliśmy litery – znamy prawie wszystkie.  Coraz lepiej dodajemy i odejmujemy. Doskonalimy tę umiejętność przy każdej okazji, np. bawiąc się w sklep. Używaliśmy monet, kupując książki – oczywiście w zabawie.  Bawiliśmy się przy nowej piosence, która opowiada o bibliotece. Potrafimy ją pięknie zaśpiewać. 
          W ostatnim tygodniu miesiąca  mieliśmy bardzo dużo pracy – tworzyliśmy bajkę; najpierw ją wymyśliliśmy, potem rysowaliśmy, odgrywaliśmy, a nawet układaliśmy do niej muzykę. Wiemy, ile trudu trzeba włożyć, by wydać książkę, i to nie tylko papierową, oraz jak dużo osób pracuje, by książka mogła powstać. Rozumiemy też, jak ważna jest wiedza ta dawna i ta nowa. Wiemy też, że książka może być nie tylko papierowa.  Poznaliśmy kolejną literę ł, Ł. Niektórzy z nas umieją już dobrze czytać i czytają innym dzieciom. 
          Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:
          – wspólnie korzystajcie z różnych książek, także tych nowoczesnych; 
          – pozwólcie, by to dzieci czytały Wam – jest to dla nich ważne; pokażcie, jak bardzo mądre macie dzieci; 
          – wspólnie z dzieckiem wymyślajcie bajki, opowiadania, historyjki – to bardzo rozwija ich wyobraźnię.
          – stosować zasady właściwego zachowania się w miejscach publicznych, takich jak kino, sklep, teatr;
          – bawić się poznanymi literami: o, a, m, l, t, i, d, e, u, k, y, z, b, n, s, r, g, p, w, c, j, f: układać sylaby, wyrazy, odczytywać je; zachęcać dzieci do czytania własnym przykładem.

          31.03.2023

          MARZEC


          Drodzy Rodzice!
          W pierwszym tygodniu dowiedzieliśmy się, co to jest DOCIEKLIWOŚĆ.  Uczyliśmy się zadawania pytań – już rozumiemy, że należy pytać o wszystko, co nas interesuje, i że nie ma pytań nieważnych. Odbyliśmy wiele wypraw w Kosmos, a dzięki nim nauczyliśmy się odróżniać gwiazdy od planet, wiemy, dlaczego czasem jest noc, a czasem dzień, jak ważna jest praca astronauty i jak wiele trzeba umieć, żeby nim zostać. Często pracowaliśmy w zespole, bo wiele możemy się nauczyć od swoich kolegów i koleżanek; poza tym pracować razem jest weselej. Poznaliśmy nową literę p, P. Umiemy ją nazwać, znaleźć, kreślić w powietrzu i na kartonie; dlatego możemy przeczytać nowe słowa, a nawet całe zdania lub ułożyć podpis pod obrazkiem. Jeszcze lepiej dodajemy i odejmujemy na kasztanach, fasolkach, palcach, a niektórzy z nas w pamięci. To, co policzymy, potrafimy ułożyć z liczb i znaków +, =.  Zaczynamy rozumieć, co to znaczy ułożyć zadanie z treścią do obrazka – na razie układa je pani, a my rozwiązujemy. Poznaliśmy piosenkę Kosmiczna wyprawa; śpiewaliśmy ją, bawiliśmy się przy jej melodii, graliśmy na instrumentach.
          W kolejnym tygodniu dalej rozmawialiśmy o dociekliwości i o tym, jak ważne w życiu jest zadawanie pytań i szukanie odpowiedzi. Już rozumiemy, że aby dużo wiedzieć, należy zadawać pytania. Wiemy, jak wiele z tego, co nas otacza, to wynalazki, które ktoś wymyślił; potrafił to zrobić, bo był dociekliwy i chciał zmieniać świat. Rozumiemy, że prąd to jeden z najważniejszych wynalazków, ale aby chronić naszą planetę, musimy produkować go ekologicznie – bez dymu i odpadów. Dowiedzieliśmy się, że w internecie możemy znaleźć bardzo dużo odpowiedzi na pytania, ale musimy to robić bezpiecznie – pod opieką dorosłych, bo czyha tam na nas wiele pułapek.  Poznaliśmy nową literę w, W. Umiemy ją nazwać, znaleźć, kreślić w powietrzu i w liniaturze. Możemy przeczytać nowe słowa, a nawet całe zdania lub ułożyć podpis pod obrazkiem. Jeszcze lepiej rozumiemy, co to znaczy pierwszy, drugi, trzeci; dodajemy i odejmujemy.  
          W trzecim tygodniu rozmawialiśmy o tym, jak ważna jest praca i jej efekty, które dają nam powody do dumy. Poznaliśmy wartość, jaką jest DUMA Z PRACY. Wiemy, że każdy rodzaj pracy zasługuje na szacunek. Dzięki pracy człowiek zaspokaja swoje potrzeby i potrzeby innych ludzi. Dzieci także pracują – ucząc się czy pomagając w obowiązkach domowych. Nadchodzi wiosna i wszystko zaczyna budzić się do życia – powracają ptaki, widać pierwsze rośliny, jest coraz cieplej; umiemy to dostrzec i nazwać. Wiosna to czas porządków w szafie, w domu i na podwórku czy w ogrodzie. My też wykonaliśmy wiele prac, z których jesteśmy dumni. Poznaliśmy nową literę c, C – umiemy ją nazwać, znaleźć, kreślić w powietrzu i w liniaturze. Możemy przeczytać nowe słowa, a nawet całe zdania lub ułożyć podpis pod obrazkiem. Coraz lepiej dodajemy i odejmujemy.  Układamy zadania z treścią do obrazków.
          W  następnym tygodniu dalej rozmawialiśmy o tym, jak ważna jest praca. Poznaliśmy pracę rolnika i wiemy już, jak trudzi się, żebyśmy mieli co jeść. Zwłaszcza teraz, gdy za progiem czeka wiosna i trzeba wszystko siać i sadzić. W gospodarstwie pojawiają się także młode zwierzęta, którymi trzeba się zaopiekować. Szeroko otwieramy oczy i codziennie widzimy coś nowego – to, jak zmienia się przyroda wokół nas. Poznaliśmy nową literę j, J – umiemy ją nazwać, znaleźć, kreślić w powietrzu i w liniaturze.
          W  związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi  rozmawialiśmy o TRADYCJI. Wiemy, co oznacza to słowo. Poznaliśmy tradycyjne zabawy, znamy tradycje świąteczne związane z regionem, w którym mieszkamy. Rozumiemy, że my też możemy tworzyć tradycję. Nadchodzące święta to też tradycja. Rozumiemy, dlaczego symbolami Wielkanocy są kurczaczek, jajko i baranek i dlaczego niesie się do poświęcenia pokarmy w koszyku.  Poznaliśmy nową figurę geometryczną – owal. Nauczyliśmy się nowej piosenki pt.  „ Święta Wielkanocne”. Znamy bardzo dużo liter i całkiem dobrze czytamy. Potrafimy też kreślić litery na kartkach. Próbujemy to robić w liniaturze.
          W ostatnim  tygodniu  marca w dalszym ciągu rozmawialiśmy na temat tradycji. Tym razem poznawaliśmy różne tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Wiemy i rozumiemy, dlaczego święci się palmy, a do koszyczka wkłada baranka, chleb, kiełbasę, babkę, sól i oczywiście jajka. Rozumiemy, że oblewanie się wodą w poniedziałek wielkanocny to tradycja, ale nie wolno z tym przesadzać. Wielkanoc to czas radości. Przygotowywaliśmy się do niej także w przedszkolu. Dlatego zrobiliśmy wiele ozdób i teraz w naszej sali jest pięknie, wesoło i świątecznie. 
          Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:
          – bawić się poznanymi literami: o, a, m, l, t, i, d, e, u, k, y, z, b, n, s, r, g, p, w, c, j: układać sylaby, wyrazy, odczytywać je; zachęcać dzieci do czytania własnym przykłady.
          – zachęcać do zadawania pytań lub samemu stawiać pytania: Jak myślisz, dlaczego.
          – jak najczęściej przeliczać – wszystko co się da; wskazywać i określać, co jest pierwsze, co drugie, co trzecie itd.
          – kontrolować korzystanie z internetu – konsekwentnie przestrzegać ustalonych wspólnie zasad;
          – włączać dzieci do wspólnych codziennych prac i chwalić ich zaangażowanie i efekty; będzie to dla nich doskonała motywacja do podejmowania działań; 
          – posiać owies i rzeżuchę; pięknie ozdobią wielkanocny stół; 
          – razem przygotowywać świąteczne potrawy, pisanki, tłumacząc, jak ważna dla rodziny jest tradycja;
          – stworzyć i pielęgnować własne rodzinne tradycje

           

          28.02.2023

          LUTY
          Drodzy Rodzice!


          W minionym miesiącu rozmawialiśmy na temat  ochrony środowiska naturalnego. Poznaliśmy Ziemię – naszą planetę, miejsce, gdzie występuje życie.  Ziemia to nasza planeta – wiemy, w jaki sposób powinniśmy o nią dbać – opracowaliśmy Kodeks ekologa. Ziemia to również nasza żywicielka – dzięki niej mamy rośliny, owoce i warzywa.  Ziemia nosi w sobie skarby – są to minerały. Poznaliśmy zawód geologa, jego narzędzia pracy. Wiemy, co to są minerały, podziwiamy ich piękno. Rozmawialiśmy o tym, skąd się bierze woda, komu jest potrzebna i ile jest na świecie wody słodkiej, a ile słonej. Rozumiemy, że musimy oszczędzać wodę. Dowiedzieliśmy się, jak woda krąży w przyrodzie, rozumiemy, że śnieg, lód i para wodna to też woda.
           Wiemy, że istnieją 4 żywioły: ziemia, woda, powietrze i ogień. Bez nich nie byłoby życia na Ziemi. Wiemy też, że potrafią zagrażać zdrowiu i życiu człowieka. Znamy niszczycielskie skutki żywiołów: trzęsienia ziemi, powodzie, pożary, erupcje wulkanów. Skupiliśmy się na poznaniu właściwości wiatru i ognia. Znamy pozytywne i negatywne skutki ich oddziaływania. Wiemy, kiedy żywioły nam pomagają, a kiedy zagrażają naszemu zdrowiu i życiu. Rozumiemy, że zabawy z ogniem są niebezpieczne, stosujemy się do zakazu zabawy zapałkami czy zapalniczką.
           Byliśmy również odkrywcami i rozmawialiśmy o odkrywaniu. Dowiedzieliśmy się, że aby odkrywać, poznawać, należy podróżować – ważne są nie tylko dalekie podróże, ale również te bliskie, podczas których uważny obserwator ma możliwość odkrycia wielu fascynujących zjawisk. My odkryliśmy, w jaki sposób można zbadać odciski palców. Poznaliśmy globus, kontynenty; rozmawialiśmy o różnych sposobach podróżowania. Wiemy, które pojazdy poruszają się w powietrzu, a które po lądzie i w wodzie. Znamy akcesoria ułatwiające podróżnikom przebywanie w różnych warunkach, takie jak namiot, mapa, termos, kompas czy latarka.
          Stosując zróżnicowane metody pracy i pomoce dydaktyczne, rozwijaliśmy umiejętność budowania dłuższych wypowiedzi, ćwiczyliśmy analityczne myślenie i wnioskowanie.
          Poznaliśmy kolejną literę g, G; r, R; ćwiczyliśmy analizę i syntezę słuchową. Potrafimy odczytywać sylaby, wyrazy i zdania. 
          Doskonaliliśmy umiejętność liczenia, porównywania liczebności zbiorów. Poznaliśmy znaki matematyczne <, >. Potrafimy zapisać działanie i poprawnie je odczytać. Poprzez działania na liczmanach doskonalimy umiejętność przeliczania, dokładania, odkładania, porównywania liczebności zbiorów. Poznaliśmy cyfrę 7. Samodzielnie konstruowaliśmy grę planszową, ustaliliśmy jej zasady. Uczyliśmy się prawidłowo kreślić znaki, litery i cyfry.
          Rozwijaliśmy sprawność rąk, m.in. w trakcie zabaw grafomotorycznych i plastycznych – wycinaliśmy, malowaliśmy, naklejaliśmy. Prace te nie tylko wymagały od nas samodzielności i wytrwałości, lecz także rozbudzały naszą pomysłowość i inwencję twórczą.
          W zabawach muzycznych doskonaliliśmy umiejętność gry na instrumentach perkusyjnych, ćwiczyliśmy poczucie rytmu – rytmizowaliśmy wiersze i piosenki. Umiemy zatańczyć polkę i walca. Kształtowaliśmy wrażliwość słuchową podczas zabaw przy muzyce klasycznej.
          Spędzaliśmy czas na świeżym powietrzu – oprócz zabaw ruchowych w ogrodzie  obserwowaliśmy naturę: skąd wieje wiatr, z jakiego kierunku płyną obłoki.
          Odkryliśmy, że wspólna zabawa daje nam radość i szczęście.
           Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:
          – wprowadzić zmiany w swoim domu – oszczędzać prąd i wodę; wykorzystywać torby materiałowe, ograniczyć używanie toreb foliowych oraz plastiku (np. jednorazowych naczyń); 
          – aktywnie uczestniczyć w akcjach proekologicznych, takich jak zbieranie nakrętek, baterii i akumulatorów, makulatury;
          – wspólnie wyznaczać miejsca, które chcielibyście odwiedzić, zobaczyć; 
          – wspólnie oglądać programy przyrodnicze, rozwijać w ten sposób zainteresowania dzieci; 
          – podróżować „palcem po mapie” – odczytywać nazwy geograficzne, rozmawiać na temat odwiedzonych miejsc, rozpoznawać flagi państw itp.; 
          – bawić się poznanymi literami: o, a, m, l, t, i, d, e, u, k, y, z, b, n, s, r, g – łączyć w pary wielką i małą, układać z nich proste wyrazy i je odczytywać;
          – dodawać i odejmować na liczmanach: zapałkach, patyczkach, korkach; 
          –;utrwalać nazwy dni tygodnia, przeliczać dni od dowolnego miejsca.
           – grać w gry planszowe;

          29.01.2023

          STYCZEŃ


          Drodzy Rodzice! 


          Spotkaliśmy się w nowym roku. W tym miesiącu mówiliśmy o upływie i następstwach czasu. Poznaliśmy różne przedmioty służące do pomiaru czasu: zegary, klepsydry, stopery, minutniki, sekundniki i wiemy, które z nich mierzą czas najdokładniej. Dowiedzieliśmy się, dlaczego ludzie mierzą czas, w jaki sposób mierzono go dawniej, a jak robi się to współcześnie. Wiemy, że pomiar czasu jest potrzebny w różnych sytuacjach życiowych. Umiemy odczytywać pełne godziny na tarczy zegara. Poznaliśmy różne rodzaje kalendarzy (dzienne, roczne, tygodniowe itp.). Wiemy, że rok ma 365 dni i jest to czas obiegu Ziemi dookoła Słońca. Poznaliśmy też nazwy 12 miesięcy. Staramy się je zapamiętać według kolejności występowania. Przypomnieliśmy sobie dni tygodnia – wiemy, że tydzień ma 7 dni, potrafimy wymienić je w kolejności, zaczynając od dowolnego dnia. Znamy pojęcia: dzisiaj, jutro, wczoraj, przedwczoraj, pojutrze i umiemy ich używać. Dowiedzieliśmy się, że czas płynie, a my z każdym dniem stajemy się starsi – najbardziej jest to widoczne na naszych starych zdjęciach. 
          W styczniu obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Szanujemy rodziców mamy i taty, czyli naszych dziadków, dlatego dziękujemy im, że się nami opiekują, spędzają z nami czas i martwią się o nasze zdrowie. W kalendarzu zaznaczaliśmy ważne uroczystości – wiemy, że Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy odpowiednio: 21 i 22 stycznia. Rozmawiamy o ważnej wartości, jaką jest POMOC. Nauczyliśmy się, w jaki sposób możemy pomagać ludziom starszym, znamy zasady kulturalnego zachowania się w stosunku do naszych babć i dziadków oraz innych starszych osób. Przygotowaliśmy dla dziadków uroczystość oraz własnoręcznie wykonaliśmy dla nich prezenty i portrety. W tym dniu bawiliśmy się wesoło, tańcząc do znanych melodii i wykonując pamiątkowe zdjęcia.
          Rozmawialiśmy o dobroczynnym wpływie aktywności fizycznej na nasze zdrowie. Poznaliśmy różne zimowe dyscypliny sportowe. Wiemy, w których wykorzystuje się narty, a w których sanki czy łyżwy, potrafimy podać ich nazwy. Rozmawialiśmy o ważnej wartości, jaką jestuczciwość. Rozumiemy, jak ważne jest przestrzeganie zasad i zachowania fair play nie tylko na zawodach sportowych, ale także w naszym codziennym życiu. Rozmawialiśmy o zdrowiu, zdrowym stylu życia i aktywności fizycznej. Wiemy, co to jest piramida zdrowia, co jeść, by być zdrowym, a także jakich produktów unikać. Staramy się pić wodę, unikamy słodkich napojów. W zdrowym odżywianiu ważne są ruch, częste spacery i zabawy na świeżym powietrzu. Wiem, że w okresie zimowym powinniśmy również bawić się na śniegu i lodzie – zdajemy sobie sprawę z tego, w jaki sposób bezpiecznie korzystać ze sprzętu zimowego. Rozwijamy w ten sposób swoje ciało, ale też hartujemy organizm. Również taniec wpływa pozytywnie na nasze ciało, dlatego dużo tańczymy przy różnych utworach. Poznaliśmy aerobik, czyli ćwiczenia przy muzyce. Ćwiczyliśmy także krok walczyka. Improwizowaliśmy do muzyki klasycznej.
          Poznaliśmy nową litery: b, B; z, Z; n, N; s, S. Wyodrębnialiśmy głoski  w nagłosie i wygłosie. Potrafimy odczytywać wyrazy i zdania z nowo poznanymi literami, próbowaliśmy też układać wyrazy z rozsypanki literowej.  Wiele czasu poświęciliśmy na doskonalenie analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej: czytaliśmy sylaby, wyrazy i zdania. Rozwijaliśmy słuch fonematyczny: umiemy dzielić na głoski, odczytywać rebusy, plątaninki literowe. Czytaliśmy globalnie wyrazy.
          Z zakresu pojęć matematycznych poznaliśmy znak +, potrafimy go zapisać i odczytać działanie matematyczne, w którym występuje. Sprawnie dodajemy na konkretach w zakresie 6. Ćwiczyliśmy spostrzegawczość i pamięć wzrokową – utrwaliliśmy cyfry od 1 do 6. Potrafimy prawidłowo kreślić poznane cyfry.  Doskonaliliśmy umiejętność liczenia, a także rozumienia poleceń: tyle samo, więcej o…, mniej o… Umiemy klasyfikować, odkładać, dokładać. Potrafimy zmierzyć długość przedmiotów, ustalić, który jest najdłuższy, a który najkrótszy. Podczas zabaw matematycznych uczyliśmy się klasyfikować figury geometryczne według 3–4 cech. Posługiwaliśmy się symbolami określającymi wielkość, grubość, kolor i figurę. Ćwiczyliśmy kodowanie i dekodowanie. Poznaliśmy naszą walutę, rozumiemy pojęcia banknoty, monety, bilon.
          Nauczyliśmy się rytmicznej piosenki, potrafimy wystukać jej rytm na różnych instrumentach. W czasie zabaw ruchowych sprawnie reagujemy na zmiany tempa i dynamiki oraz na pauzę w muzyce. Umiemy też rytmizować podany tekst.
          Rozwijaliśmy sprawność dłoni, wykorzystując różnego rodzaju techniki plastyczne, poznaliśmy właściwości masy porcelanowej – ugniataliśmy, wałkowaliśmy, lepiliśmy.
          W styczniu uczestniczyliśmy w wycieczce autokarowej do Eksperymentatorium w Łodzi. Poznaliśmy cztery żywioły, przeprowadziliśmy doświadczenia, braliśmy udział w eksperymentach z prądem, wodą, powietrzem i ogniem.  Wróciliśmy mądrzejsi i szczęśliwi.
          Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:
          – warto urządzać wspólne zabawy na śniegu połączone z nauką jazdy na nartach lub łyżwach;
          – do zabaw matematycznych warto użyć klocków-figur geometrycznych (układanie na wzorze lub obok wzoru, klasyfikowanie, układanie rytmów);
          – dobrze jest zadbać o utrwalenie poznanych cyfr 1–6, ćwiczyć dodawanie i odejmowanie na konkretach w zakresie dostępnym dziecku;
          – nadal warto doskonalić umiejętności językowe: wyszukiwanie wyrazów na wskazaną głoskę, układanie wyrazów 3–5-literowych.
          – warto poświęcić czas na oglądanie zawodów sportowych oraz rozmowę na temat przegranej/wygranej;
          – w dalszym ciągu dobrze jest znaleźć czas na wspólne czytanie opowiadań, bajek, wierszy.
          – warto włączać dzieci w przygotowywanie posiłków (np. robienie kanapek) i wykorzystać to jako okazję do rozmów o zdrowym odżywianiu się, 
          – warto wykonywać ćwiczenia ortofoniczne: wybrzmiewanie głosek na początku, na końcu, wyszukiwanie wyrazów na daną głoskę, a także zabawy literami: dopasowywanie liter wielkiej i małej, pisanej i drukowanej, wyszukiwanie w otoczeniu poznanych liter ,
          – dobrze znaleźć czas na wspólne czytanie opowiadań, bajek, wierszy; 
          – dobrze jest odczytywać proste wyrazy w książkach, a także rozwiązywać łamigłówki, rebusy, krzyżówki, grać w gry planszowe.

           

          30.12.2022

           

          GRUDZIEŃ

          Drodzy Rodzice!
          W minionym miesiącu poznaliśmy kolejną porę roku – zimę. Wiemy, że na dworze robi się coraz chłodniej, pamiętamy też, że należy ubierać się odpowiednio do pogody. Nosimy więc czapki, szaliki i rękawiczki – czasem służą one nam również do zabawy. Nie zapominamy o małych przyjaciołach – systematycznie dokarmiamy ptaki i wiemy, co jest ich przysmakiem. Mówimy o odpowiedzialności za siebie i za innych.    
          Poznaliśmy kolejne literę: k, K, y, Y – umiemy usłyszeć je na początku, w środku i na końcu wyrazów. Odczytujemy wyrazy i zdania z poznanymi literami. 
           Poznaliśmy także cyfrę: 4, 5 – wiemy, że są cztery pory roku, umiemy je kolejno wymienić oraz przyporządkować do nich symbole. Staramy się dokładnie przeliczać, porównywać, wnioskować. Potrafimy porównywać wysokość niektórych obiektów, stosujemy określenia: wyższy od…, niższy od…
          W ramach zajęć plastycznych stemplowaliśmy materiał i malowaliśmy farbami , wykonaliśmy wiele ciekawych prac różnymi technikami. Doskonaliliśmy grafomotorykę i precyzję ruchów podczas kreślenia szlaczków i wodzenia po śladzie. Ćwiczyliśmy pamięć dowolną przez zapamiętywanie wierszy i krótkich rymowanek.
           Przygotowywaliśmy się do świąt Bożego Narodzenia. W naszej sali stoi ubrana przez nas choinka, czekaliśmy na Świętego Mikołaja i prezenty od niego.  Zaprosiliśmy Was drodzy rodzice do wspólnego kolędowania. Dowiedzieliśmy się, jakie potrawy przygotowuje się na kolację wigilijną. Poznaliśmy zwyczaje świąteczne: dzielenie się opłatkiem, przygotowanie dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa, układanie sianka pod obrusem, kosztowanie 12 potraw przy wigilijnym stole. Robiliśmy również świąteczne pierniczki, które po upieczeniu wspólnie dekorowaliśmy. Przy choince słuchaliśmy kolęd i pastorałek, niektóre z nich wspólnie śpiewaliśmy. Poznaliśmy także piosenkę o świętach, którą śpiewaliśmy przy akompaniamencie instrumentów. Bardzo miło upłynął nam czas spędzony na wspólnym kolędowaniu. Najbardziej ucieszyliśmy się ze spotkania z Mikołajem podczas wspólnej zabawy. Jak co roku Mikołaj nie zapomniał o nas i obdarował każde dziecko  prezentami i słodkościami. Grudzień to najukochańszy przez wszystkie dzieci miesiąc.

           

          29.11.2022

          LISTOPAD


          Drodzy Rodzice
          W miesiącu listopadzie rozmawialiśmy o wartości, jaką jest patriotyzm. Mówiliśmy, że to miłość do Polski, ale także do naszej małej ojczyzny, czyli najbliższym otoczeniu, miejscowości, w której mieszkamy. Znamy nazwę naszej miejscowości oraz swoje adresy. Zwiedziliśmy nasze miasto, poznaliśmy najważniejsze obiekty. Wiemy, w jakim rejonie mieszkamy. Wiemy, że dom to nie tylko budynek, ale to przede wszystkim rodzina, miejsce, w którym czujemy się kochani. Wiemy, że przedszkole to nasz wspólny dom, czujemy się tu dobrze, wspólnie się bawimy i pracujemy. Znamy nazwę przedszkola, wiemy, jak wygląda. Przygotowaliśmy  się do Narodowego Święta Niepodległości. Rozmawialiśmy o polskich symbolach narodowych i wykonaliśmy kokardy narodowe. Rozwijaliśmy umiejętność wypowiadania się na określony temat, potrafimy globalnie odczytać wyrazy: mapa, Polska.  Poznaliśmy legendę o powstaniu państwa polskiego, oraz symbole narodowe: godło, flagę i hymn. Znamy kontury państwa, charakterystyczne regiony. Wiemy, gdzie leży stolica Polski oraz nasze miasto rodzinne. Potrafimy zaśpiewać hymn narodowy z przyjęciem odpowiedniej postawy.
          W dalszym ciągu uczymy się wysłuchiwać, jakie głoski znajdują się w nagłosie i wygłosie. Bawimy się literami, odczytujemy sylaby i wyrazy. Poznaliśmy litery: o, O; a, A; m, M; l, L; t, T; i, I; d, D; e, E; u, U. Potrafimy czytać proste wyrazy i krótki tekst.
          Nadal ćwiczymy przeliczanie elementów zbioru – doliczamy, dokładamy, porównujemy liczebność. Ustalamy stałość elementów z zbiorze, uczymy się współpracy. Bawiliśmy się w przeliczanie, porównywanie liczebności zbiorów. Poznaliśmy cyfrę 3 w aspekcie kardynalnym, porządkowym i miarowym. Poznaliśmy znak =, umiemy tworzyć i odczytywać działania, w których występuje.
          Rozwijamy sprawność ręki podczas rysowania, wycinania, klejenia. Zwracamy uwagę na estetyczne wykonywanie prac. Potrafimy kolorować zgodnie z podanym kodem.
          Rozwijaliśmy także wyobraźnię muzyczną: aktywnie słuchaliśmy muzyki, wspólnie śpiewaliśmy, graliśmy na instrumentach, a także wystukiwaliśmy rytm nowo poznanej piosenki pt. „ Nam jesień niestraszna”.  Słuchaliśmy koncertu, oglądaliśmy film 3D pt . „Fru”. Wybraliśmy się na wycieczkę do Biblioteki Pedagogicznej w naszym mieście, obejrzeliśmy pokaźny księgozbiór przeznaczony dla nas  oraz zapoznaliśmy się ze sposobem wypożyczania książek. Ponadto braliśmy aktywny udział w zajęciach słuchając wierszy czytanych przez panią bibliotekarkę. Była też wycieczka pośród półek z książkami. 
          Największą atrakcją był wyjazd do Płocka do Teatru  Dramatycznego na spektakl pt.  „ Kopciuszek”. Z wielką niecierpliwością czekaliśmy na rozpoczęcie spektaklu, który nam się  bardzo  podobał. Nagrodziliśmy aktorów gromkimi brawami.


           

          26.10.2022

          PAŹDZIERNIK

          W minionym miesiącu pażdzierniku  rozmawialiśmy o kolejnej wartości, jaką jest wrażliwość, m.in. na piękno przyrody oraz potrzeby roślin i zwierząt. Skłaniało to do rozmów o jesieni. Poznaliśmy rośliny i zwierzęta, które można spotkać w parku, uczyliśmy się rozpoznawać drzewa, łączyć je z należącymi do nich liśćmi i owocami. Poprzez obserwacje, zabawy z materiałem przyrodniczym kształtowaliśmy wrażliwość na piękno jesiennego krajobrazu, podziwialiśmy różnorodność jesiennych barw. Zwracamy uwagę nie tylko na rośliny, lecz także na zwierzęta. Znamy cechy charakterystyczne niektórych z nich, wiemy, w jaki sposób przygotowują się do przetrwania zimy, potrafimy podać nazwy miejsc, w których mieszkają. Poznajemy nowe słowa i wyrażenia; wiemy, co to znaczy hibernacja. Wiemy też, że należy pomagać zwierzętom w ciężkim dla nich okresie zimowym. Rozumiemy, jak ważna jest praca leśniczego. Zwróciliśmy uwagę na świat najmniejszych zwierząt – owadów: wiemy jak zachowują się jesienią. Jesteśmy wrażliwi na ich los w okresie zimowy. Poznaliśmy trzy ekosystemy: las, park i pole. Znamy podstawowe rośliny i nazwy drzew owocowych. Potrafimy wymienić krajowe owoce i warzywa i globalnie odczytać ich nazwy. Omówiliśmy kolejną wartość – zdrowie. Wiemy, że owoce i warzywa są zdrowe i często powinniśmy je jeść, zwłaszcza w postaci surówek i świeżo wyciskanych soków. Nasze obserwacje odzwierciedlaliśmy w formach plastycznych – malowaliśmy farbami na dużych powierzchniach. Badaliśmy, jak powstają kolory, poprzez mieszanie 3 barw. 
          Poznaliśmy literę m, M, l, L, t, T, i,I; umiemy odczytywać proste sylaby, a także pisać poznane litery w liniaturze. Ciągle doskonalimy słuch fonematyczny – wyróżniamy głoski w wyrazach, składamy wyraz z sylab i głosek.
          Poznaliśmy cyfrę 1,2,3. Bawiliśmy się materiałem przyrodniczym, przeliczając, odkładając i dokładając określoną liczbę liczmanów.
          Rozwijaliśmy sprawność manualną podczas rysowania, wycinania, lepienia z plasteliny, stemplowania, konstruowania z materiału przyrodniczego – wykonaliśmy korale z jarzębiny.
          Umiemy zaśpiewać piosenkę „Jesienny kujawiaczek”. Lubimy zabawy ruchowe i pobyt na świeżym powietrzu.
          W trakcie zabawy poznaliśmy kolejne słówka w języku angielskim – potrafimy podać nazwy części ciała. 

           

          25.09.2022

           

          WRZESIEŃ

          Drodzy Rodzice!
          Miniony miesiąc upłynął nam na poznawaniu siebie. Zaczynamy rozumieć, co to są DOBRE MANIERY i jak są one ważne dla nas i dla innych. Chcemy być dobrze wychowani, wiemy, że lepiej współpracować podczas realizacji różnych zadań, niż wykonywać je samemu.
          Stworzyliśmy Kodeks Przedszkolaka – ustalaliśmy zasady, które powinny obowiązywać w grupie przyjaciół, tak by wszyscy czuli się tu dobrze.

          Dzielimy słowa na sylaby, a te liczymy. Umiemy globalnie przeczytać swoje imię, policzyć w nim litery; część z nas potrafi podać nazwy niektórych z nich.
          Poznaliśmy kilka zabaw integracyjnych, dzięki którym mogliśmy się o sobie więcej dowiedzieć. Nauczyliśmy się pierwszej piosenki – Planeta dzieci.
          Dobrze znamy nauczycieli, kolegów i koleżanki, budynek i jego otoczenie – poruszamy się po nim pewnie i bez lęku. 
          Rozumiemy, że dobre maniery to także kulturalne odnoszenie się do innych, tak by nikt nie czuł się obrażany czy krzywdzony. Na co dzień używamy słów: proszę, przepraszam i dziękuję.
          Potrafimy ze sobą współpracować: wspólnie się bawimy, sprzątamy, pomagamy sobie i nauczycielom.
          Kolejny tydzień minął nam pod hasłem bezpieczeństwa. Wiemy, co należy robić, by bezpiecznie poruszać się w przestrzeni miejskiej, jak przechodzić przez ulicę. Rozumiemy, co oznaczają znaki drogowe. Uczestniczyliśmy w akcji pt. „ Kierowco nie polujemy na zebrach” .
          Rozmawialiśmy o wartości, jaką jest ODWAGA. Rozumiemy, że odważny jest ten, kto umie stanąć w obronie słabszego, pomaga innym i stara się pokonywać własne lęki i nieśmiałość. 
          Znamy nazwy figur geometrycznych, umiemy układać z nich różne ornamenty i wzory.  Posługujemy się szyframi, umiemy zakodować informacje i odczytać to, co zakodował ktoś inny. Czytamy sprawnie swoje imiona, wymieniamy kolejne głoski w prostych wyrazach, znamy litery o, O, a, A – odszukamy je wśród innych liter i podamy ich nazwy.
          Nadal uczyliśmy się o tym, czym jest odwaga i jak odróżnić ją od brawury.  W środę 21. 09. wybraliśmy  się na wycieczkę do Straży Pożarnej w naszym mieście.  Dzięki życzliwości Panów Strażaków mogliśmy z bliska obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dowiedzieliśmy się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumieliśmy, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego. Mieliśmy możliwość obserwacji zjazdu strażaków do akcji po metalowej rurze. Przekonaliśmy się jak cenna jest każda minuta, sprawność i szybkie działanie. Przypomnieliśmy sobie również numery alarmowe . Potrafimy wezwać pomoc przez telefon i wiemy, do jakich służb trzeba zadzwonić w określonych sytuacjach.